Ljubljana - Predsednik vlade Borut Pahor je po četrtkovi diplomatski ofenzivi v Pragi pojasnil, da se je srečal z najmanj deseterico državnikov članic Evropske unije in evropske komisije. O vsebini pogovorov ni želel govoriti, je pa napovedal, da bo pogovore o Rehnovi pobudi na visoki ravni nadaljeval tudi v prihodnje. »Rehnov predlog je v nekaterih elementih atraktiven za Slovenijo,« je povedal Pahor. Zato si bo prihodnji teden, ko bodo predsedniki parlamentarnih strank znova obravnavali slovenska dopolnila, prizadeval, da bi bilo politično soglasje čim širše.
Popolnega soglasja verjetno ne bo, izhajajoč iz izkušenj pri sestavljanju sporazuma Drnovšek-Račan, je dejal Borut Pahor. Želi si, da bi podporo izrekla največja opozicijska stranka SDS. To je po njegovem mnenju pomembno zato, ker bo treba za potrditev pristopne pogodbe o vstopu Hrvaške v EU zagotoviti dvotretjinsko večino v državnem zboru. »Glasovi največje opozicijske stranke so neizogibni, zato si je treba vzeti čas za pogovore in razčiščevanje vseh nejasnosti. Slovenija se je znašla v trenutku, ko je potreben politični pogum.«
O opozorilu predsednika države Danila Türka, da je zasledil preveč malodušja in pomanjkanja samozavesti v procesu reševanja spora zaradi meje s Hrvaško, pa meni, da je slovensko javno mnenje preveč odvisno od javnega mnenja na Hrvaškem. »Zdi se, da ko je javno mnenje v sosednji Hrvaški naklonjeno neki rešitvi, to ne more biti dobro za Slovenijo. Tukaj je naše pomanjkanje samozavesti. Rehnova pobuda je dragocena, ker predstavlja možnost za rešitev izjemno občutljivega vprašanja v odnosih med državama,« meni predsednik vlade.
Janša v torek pričakuje soglasje
Prvak največje opozicijske stranke Janez Janša je včerajšnje sprejetje Rehnovega predloga v hrvaškem saboru komentiral z besedami, da te seje mogoče ne bi bilo, če bi Slovenija takoj zavzela svoje stališče. »Ko imaš pred sabo slab predlog, je po mojem mnenju nesmiselno, da ga dolgo obravnavaš. Treba ga je takoj ali zavrniti ali dopolniti, če je to mogoče. Če se s tem ukvarjaš predolgo, daješ tistemu, ki mu predlog ustreza, velik manevrski prostor, da se na teh položajih utrdi, in to se zdaj dogaja.«
Janša pričakuje, da bodo stranke v torek, ko se bodo znova sestale zaradi predloga evropskega komisarja, dosegle soglasje. »Rešitev je bila izoblikovana na prejšnjem sestanku. Upam, da bo v torek doseženo soglasje, kajti v nasprotnem primeru se bo zgodba na slovenski strani vlekla tako dolgo, kot se je ob prvem Rehnovem predlogu vlekla na hrvaški. To seveda ne bo v našo korist.« O njegovih izjavah, da je stranka Zares tista, zaradi katere še zdaj ni dogovora, pa je Janša dejal, da tako meni zato, ker je bilo njihovo mnenje bolj prijazno do Rehnovega predloga, češ da je bolj uravnotežen. »Vsi drugi tega ravnotežja nismo videli,« je še dejal Janša.
Razlike v pogledih
V Zaresu pa menijo, da bi bilo bolje, če bi Janez Janša, namesto da išče razlike med svojimi pogledi in pogledi Zaresa, te iskal med svojimi pogledi in pogledi Iva Sanaderja. Predlog Gregorja Golobiča na sestanku predsednikov strank je bil, da se odločanje preloži, ker je bilo na mizi toliko različnih predlogov stališč, da je bilo potrebnega še nekaj razmisleka, ne pa, ker bi mislil, da je Rehnov predlog uravnotežen.
»Moje mnenje je, da so bili v preteklosti Janševi pogledi vedno zelo harmonizirani s Sanaderjevimi, kar se je pokazalo v njunih telefonskih pogovorih pred volitvami leta 2004, se nadaljevalo s skupno ugotovitvijo na Bledu, da je Haag primerno mesto za rešitev problema med Slovenijo in Hrvaško, bojim pa se, da je tako tudi tokrat,« poudarja sekretar Zaresa Bogdan Biščak.
Po njegovem mnenju je hrvaško strinjanje z Rehnovim predlogom le navidezno in precej namenjeno izzivanju Slovenije, naj Rehnovega predloga ne sprejme, in to zato, ker Hrvaški ta predlog ne ustreza. Pomemben znak, ki kaže na tudi tokratno usklajenost Janše in Sanaderja, je po besedah Biščaka to, da je Janez Janša svoje stališče do Rehnovega predloga radikaliziral po pogovorih s Sanaderjem v Varšavi, ko so se tudi v hrvaških medijih pojavili naslovi, da je odločitev Slovenije o Rehnovem predlogu odvisna od Janeza Janše.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela