Dementni bolniki gredo lahko »na lepš«

V Domu Petra Uzarja kot socialno inovacijo uredili sobo za umiritev. Pol milijona evrov vredna prenova.

Objavljeno
16. november 2017 17.58
Blaž Račič
Blaž Račič
Tržič – V sklopu skoraj pol milijona evrov vredne obnove so v domu starostnikov Petra Uzarja v Bistrici pri Tržiču pridobili 600 kvadratnih metrov novih površin in uredili prostor za slovo od pokojnih prebivalcev doma. Pomembna novost je soba za umiritev bolnikov z demenco Grem na lepš, ki velja za socialno inovacijo na področju domske oskrbe.

V Domu Petra Uzarja je za demenco obolela polovica od 180 stanovalcev in ti potrebujejo posebno pozornost. Demenca je bolezen sodobnega časa in svetovni problem, saj za njo ne obolevajo samo starejši od 65 let, temveč tudi mlajši od 50. Na pobudo direktorice doma dr. Anamarije Kejžar in v sodelovanju s projektantom dr. Domnom Zupančičem z ljubljanske fakultete za arhitekturo je zaživela socialna inovacija, ki so jo poimenovali Grem na lepš.

»Vožnja z vlakom« tudi drugod

Gre za lepo oblikovano sobo, ki so jo uredili kot kupe na vlaku. Okno nadomešča zaslon, na katerem se predvaja posnetek vožnje z vlakom skozi pokrajino, ki bolnika z demenco sprosti, stena z osvetljenimi dvodimenzionalni obrisi Kamniško-Savinjskih Alp, s Tržičanom poznanim Storžičem, pa daje občutek dejanskega potovanja z vlakom. Ko se pri bolniku z demenco pojavi nemir ali želja iti domov pripravit kosilo ali v kraj iz svoje mladosti, ga pospremijo v sobo Grem na lepš. Posnetek na ekranu mu ustvari občutek potovanja in bolnika, ki je dezorientiran v času in prostoru, umirja ter ga hkrati sprošča, je povedala direktorica Anamarija Kejžar.

Kot je dejal Domen Zupančič, so morali pri snovanju koncepta poiskati tisto, kar so ljudje počeli v aktivnem življenju. Tako je nastala multivizijska soba, pri kateri so se opirali na lastno znanje. Zupančič je napovedal, da bodo podobne sobe uredili tudi na drugih lokacijah.

Začetna negotovost, nato ...

Direktorica je povedala, da so sobo bolniki z demenco že preizkusili. Po začetni negotovosti so v njej obsedeli in se začeli pogovarjati, s čimer so v domu dosegli svoj namen. Direktorica je pri tem dejala, da z novo sobo dosegajo višjo raven socialne oskrbe.

Poleg sobe Grem na lepš so skupaj z dr. Jano Mali s fakultete za socialno delo razvili inovativen koncept celostne oskrbe stanovalcev z demenco, pri čemer kot največji dosežek navajajo odprtje varovanega oddelka, ki ga stanovalci prej niso mogli zapustiti, zdaj pa je zasnovan kot odprta oblika enote s povečano pozornostjo kadra.

Poleg tega so v domu, ki ima 114 zaposlenih, pridobili nov večnamenski prostor za prireditve in druženje, novost je tudi domska kavarna, odprta tudi za zunanje obiskovalce, s čimer se dom odpira v svoje okolje. Na željo stanovalcev, ki so se pogosto želeli posloviti od svojih pokojnih sostanovalcev, so v domu uredili tudi sobo za slovo.