Kartum/Ljubljana - Slovenski konzul v Kairu Andrej Dernovšček je znova obiskal Toma Križnarja, ki je zaprt v sudanskem El Fašerju, so sporočili z zunanjega ministrstva. Med daljšim obiskom je uprava zapora Križnarju znova dovolila uporabo telefona, tako da je poklical svojce. Križnarjevo stanje je zadovoljivo in se počuti dobro, zahvalil pa se je za vse dobre želje in sporočila iz Slovenije, s katerimi ga je seznanil konzul. Dernovšček se bo po izteku dovoljenja za bivanje v El Fašerju vrnil v sudansko prestolnico Kartum, s Križnarjem pa bosta v naslednjih dneh ostala v zvezi preko odvetnika, s čimer so soglašale tudi sudanske oblasti.
Dernovšček je zaprtega Toma Križnarja obiskal že v soboto, Križnar pa je ob tem sporočil, da je njegovo stanje zadovoljivo in da se počuti dobro. V času Dernovščkovega obiska je s Križnarjem telefonski pogovor opravil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel.
Rupel mu je dejal, naj ne obupa zaradi razmer in naj se zaveda, da mora zunanje ministrstvo pri svojih dejavnostih upoštevati realnost sudanskih razmer in pravnega sistema. V teh okoliščinah si MZZ še naprej prizadeva za uspešno rešitev, ministrstvo in minister pa osebno sodelujeta z vsemi sudanskimi institucijami, ki bi lahko omogočile rešitev v njegovo korist. Rupel je Križnarju še povedal, da je osebno prosil za pomoč generalnega sekretarja Arabske lige Amra Muso in posebnega odposlanca EU za Sudan, veleposlanika Pekka Haavisto.
V času obiska so Križnar, konzul Dernovšček in odvetnik Mohamed Mahdžub skušali kar najbolj natančno pripraviti argumente za Križnarjevo obrambo v postopku obravnave pritožbe zoper obsodilno sodbo na prvi stopnji.
Križnarjev rojstni dan praznovali na Metelkovi
Križnar je v soboto praznoval 52. rojstni dan, ki so ga njegovi svojci in prijatelji obeležili s shodom in praznovanjem v klubu Gromka v Metelkova mestu, že pred nočjo pa se ga je udeležilo več deset ljudi. " To praznovanje nam pomeni predvsem spomin na njega in upanje, da bo čim prej prišel domov," je na praznovanju povedal Križnarjev sin Jan Križnar.
Kot je dejal Jan Križnar, večino novic o svojem očetu dobi iz medijev, v zadnjem času pa jih o njegovem položaju v sudanskem zaporu obveščajo tudi slovenske oblasti. Tudi Križnarjev sin je potrdil, da so slovenske oblasti glede reševanja njegovega očeta iz zapora optimistične in da si prizadevajo za njegovo čim prejšnjo izpustitev. "Ker ne vem natančno, kaj delajo, tudi ne morem kritizirat," je na vprašanje, ali slovenske oblasti naredijo dovolj za Križnarjevo izpustitev, odvrnil Jan Križnar, ki sicer zaupa vsem očetovim zagovornikom, da delajo v njegovo dobro.
Večer, ki so ga organizirali Križnarjevi sorodniki in prijatelji, je bil tudi namenjen zbiranju daril za Križnarja, ki mu jih bodo predali ob njegovi vrnitvi, ter denarnih prispevkov. V kolikor Križnar denarja ne bo potreboval ali želel, pa bo vsa zbrana pomoč namenjena neposredno za pomoč zahodni sudanski pokrajini Darfur, pojasnjujejo organizatorji.
Vohunjenja obtožili tudi novinarja National Geographica
Sudansko sodišče v El Fašerju je v soboto obtožilo ameriškega novinarja Paula Salopeka, sodelavca časnika Chicago Tribune in revije National Geographic, vohunjenja, nezakonitega posredovanja informacij in lažnega poročanja. Salopeka so skupaj z voznikom in prevajalcem, državljanoma Čada, aretirali 6. avgusta v Darfurju.
44-letni dvakratni dobitnik Pulitzerjeve nagrade Salopek je v času aretacije pripravljal prispevek o podsaharski Afriki za revijo National Geographic. Slednja je na spletni strani sporočila, da je med drugim obtožen, da je vstopil v Sudan brez vizuma. Poleg njega sta obtožena tudi čadski voznik in prevajalec.
Tako Chicago Tribune kot National Geographic sta v izjavi poudarila, da Salopek ni vohun, in pozvala k njegovi izpustitvi. Urednica Chicago Tribune Ann Marie Lipinski je izrazila upanje, da ga bodo sudanske oblasti čimprej izpustile. K takojšnji izpustitvi Salopeka ter njegovega voznika in prevajalca je v izjavi pozval tudi National Geographic.
Sodišče v El Fašerju je določilo, da se bo obravnava začela 10. septembra. Salopeka sta v torek v zaporu obiskala ameriška kongresnika, ameriški senator Barack Obama, ki je na dvotedenski turneji v Afriki, pa je stopil v stik z ameriškim State Departmentom.