Biščak je dejal, da so čistopis dali v obravnavo vodjem programskih odborov in tistim, ki so pripravljali izhodišča za koalicijska pogajanja. Po njegovih besedah hiter pregled čistopisa kaže, da so upoštevali večino pripomb stranke Zares. "Nekaj jih še ostaja za razpravo v soboto, jih pa ni zelo veliko," je dodal.
Biščak je zatrdil, da so bile praktično upoštevane vse pripombe Zaresa. Ob tem je pojasnil, da je bilo že v osnutku koalicijske pogodbe upoštevanih marsikaj od 99 točk, ki jih je stranka poslala SD že pred oblikovanjem osnutka.
Poslanec DeSUS Vili Rezman je povedal, da so čistopis generalno že pregledali, "za podrobnosti pa bomo morali porabiti še kakšno uro". "Ugotavljamo, da je korektno zapisano in da je dovolj dobra osnova za razgovore, ki jih bomo imeli konec tedna, ko bomo delali zaključno redakcijo," je poudaril in pojasnil, da DeSUS nima takih pripomb, "ki bi nas temeljito razdvajale, potrebni pa so še razmisleki o podrobnostih".
V DeSUS po besedah poslanca upajo, da se bodo stranke uskladile v sobote in da bo prišlo do teksta, ki ga bodo voljni podpisati vsi predsedniki bodočih koalicijskih strank. Rezman je dejal, da je bil čistopis DeSUS fizično predan samo v enem izvodu, prevzel pa ga je sam v sredo zvečer. "Danes je tekst dobil tudi predsednik stranke Karl Erjavec," je še dodal.
V LDS so pojasnili, da so čistopis poslali svojim pogajalcem. "Pričakujemo, da bomo znotraj stranke dobili pripombe do jutri," je dejala strankina predstavnica za odnose z javnostmi Petra Škofic in dodala, da bodo v LDS "opravili svoje delo verjetno do jutri zvečer".
Kot je znano, se bodo stranke do predloga predvidoma opredelile do sobote, ko naj bi se na skupnem sestanku dokončno dogovorili in oblikovali vsebinski del koalicijske pogodbe.
SD poslala pogodbo na tri naslove (Iz četrtkovega tiskanega Dela)
Socialdemokrati so včeraj ves dan popravljali osnutka koalicijske pogodbe, tako da so ob napovedanem času - ob 15. uri - pokazali novinarjem samo ovojnice, besedilo pa je na naslove Zaresa, DeSUS in LDS v resnici prispelo šele zvečer. Nenavadna zamuda pa očitno ne napoveduje novih zapletov, saj so v SD prepričani, da je besedilo usklajeno. »Ko bodo vsi proučili besedilo dokumenta in katere pripombe smo upoštevali, bomo videli, kaj bodo menili preostali. Mi mislimo, da ni toliko pomembnih vsebinskih vprašanj, ki bi lahko pomenila večjo oviro,« je dejal koordinator pogajanj Miloš Pavlica (SD).
Se bo zapletlo pri pokojninah?
Zaradi nekaterih napovedi, da bi v DeSUS lahko nasprotovali dogovoru o pokojninah, v katerem naj bi ta stranka preveč odstopala od svojih prvotnih zahtev, smo poklicali Vilija Rezmana, enega od pogajalcev. Zagotovil je, da to ne drži. DeSUS - je povedal - se strinja s tem, da naj bi po novem nižje pokojnine rasle hitreje od višjih. Težava bi lahko nastala le, če bi izračuni, ki pa bodo na mizah prav tako šele v soboto, pokazali, da ta tako imenovani švicarski model za druge koalicijske partnerice ni sprejemljiv.
Besedilo pogodbe je zdaj od prvotnega osnutka daljše za 15 strani, čeprav nekateri člani koalicije menijo, da ni nujno že v tej fazi zapisovati veliko podrobnosti. "Slovenija je trenutno kot parnik, ki pluje proti ledeni gori. Krmarja ni več za krmilom, novi pa ga še ni prevzel. Zato je nujno, da novi krmar čim prej prevzame svoj položaj in predvsem, da določi smer plovbe," pravi Matej Lahovnik (Zares). Meni namreč, da je zaradi nepredvidljivih okoliščin, ki jih prinaša finančna kriza, pomembno določiti predvsem ključne ekonomske in socialne prioritete, saj se razmere lahko zelo hitro spremenijo.
Pomembni prvi tedni novembra
Sicer pa v krogih koalicije neuradno pričakujejo, da bo pogodba zares končana, skupaj s seznamom ministrov, do imenovanja mandatarja. S podpisano pogodbo bo namreč Borut Pahor lahko v najkrajšem času predlagal ministrsko ekipo. Ker predsednik Danilo Türk danes potuje na Kitajsko, bo pogovore s poslanskimi skupinami lahko opravil šele konec prihodnjega tedna, odločanje o novem mandatarju torej lahko pričakujemo šele v prvih tednih novembra. Dogovori o novih ministrih v strankah sicer ves čas potekajo, vodi pa jih Borut Pahor, ki se srečuje le s predsedniki. V torek se je tako spet pogovarjal s Katarino Kresal in Gregorjem Golobičem, po naših informacijah pa so prišli že precej daleč. Toda tokrat informacije ostajajo v zaprtem krogu, in o konkretnih imenih ter resorjih v vrhovih strank nočejo govoriti.