Celje – Novinarska konferenca, ki so jo v Splošni bolnišnici Celje (SBC) sklicali za opoldne, bi morala biti o 130-letnici tretje največje slovenske bolnišnice. A zdaj bodo vsi čakali predvsem na komentar direktorja Marjana Ferjanca o začetih postopkih za njegovo razrešitev. Za zdaj vse kaže, da bo prihodnji teden najverjetneje razrešen. Zdravniki so v tem primeru napovedali, da bodo decembra spoštovali 40-urni delovnik.
Marjan Ferjanc bo moral člane sveta zavoda, ki so postopke za razrešitev začeli pred jesenskimi počitnicami, prepričati na seji 15. novembra. Mnogi so prepričani, da prav veliko možnosti nima, ker da gre za politično odločitev, ki se je pripravljala od zadnjega razpisa, ko je imel svojega kandidata tudi SMC. Šlo je za Dejana Žoharja, vodjo tehnične službe v SBC, sicer pa svetnika SMC v celjskem mestnem svetu. Mestni svetnik je tudi Marjan Ferjanc, član SDS, ki ga je leta 2007 za direktorja imenovala vlada Janeza Janše.
Predsednik sveta zavoda SBC Andraž Jakelj je dejal, da so očitki hudi: »Finančnega načrta bolnišnica nima, pri čemer Ferjanc ni upošteval rokov, ni se odzval niti na pozive. Po zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2017 in 2018 se direktorja, ki tudi v 30 dneh po pretečenih rokih finančnega načrta ne posreduje ministrstvu, krivdno razreši.« Celjska bolnišnica je finančni načrt pripravila, svet zavoda ga je potrdil, ministrstvu so ga poslali že aprila. Soglasja pa ministrstvo ni dalo, ker dokument ni bil usklajen z izhodišči ministrstva, saj je, da je bil uravnotežen, predvideval zvišanje cen zdravstvenih storitev, kar ni skladno s splošnim dogovorom za leto 2017. Z ministrstva so sporočili, da so SBC nato pozvali k popravkom dokumenta, z upoštevanjem končnih izhodišč, ki jih je ministrstvo dalo 2. junija.
Poleg celjske bolnišnice tudi Splošna bolnišnica Ptuj ni dobila soglasja ministrstva za finančni načrt, ker je njihov načrt predvidel poslovanje s primanjkljajem. Ali bodo tudi v ptujski bolnišnici zahtevali razrešitev vodstva, z ministrstva odgovarjajo, da gre za pristojnost sveta zavoda.
Previsoki plačni razredi
Jakelj je opozoril še na nepravilnosti pri plačah. Inšpektor za javni sektor je pri 46 naključnih zaposlenih v nemedicinski dejavnosti v bolnišnici pri 37 zaposlenih ugotovil, da ne izpolnjujejo pogoja glede izobrazbe za zasedbo delovnega mesta. Gre za napake pri prevedbah plač po spremembi sistema plač v javnem sektorju leta 2008. Ministrstvo pri tem ne vidi posebnosti: »Iz zapisnika o izvajanju ukrepov je razvidno, da je direktor SBC nekatere nepravilnosti že odpravil. Ob prehodu v nov plačni sistem je bilo še veliko nerešenih vprašanj in nedorečenosti.« Jakelj pa je neomajen: »Najbolj zmoti dejstvo, da gre za podporne službe.«
Ferjanc je v zadnjem letu večkrat tudi javno opozoril na težave s financiranjem, interventni zakon je označil za »nalivanje vode v luknjasto vedro«, bil je proti združevanju z Bolnišnico Topolšica, kot ga je predvidelo ministrstvo. Jakelj pravi, da v ozadju ni ničesar: »S tem dajemo znak, da delujemo pošteno, transparentno in zakonito.« Jakelj je od začetka oktobra direktor Psihiatrične bolnišnice Ormož, po protokolu ministrstva za zdravje iz leta 2016 pa ta funkcija ni združljiva s položajem predstavnika vlade v svetu drugega javnega zdravstvenega zavoda.
Upor zdravnikov
Pet od sedmih sindikatov, to je večina zaposlenih, je ministrici Milojki Kolar Celarc poslalo dopis in peticijo z zahtevo, da Ferjanc ostane direktor. Predstavnica Fidesa Mateja Grat je dejala, da so že napovedali, da bodo, če bodo Ferjanca razrešili, decembra delali zgolj 40-urni delovnik. Tudi Gratova je prepričana, da gre za politično odločitev: »Vse je bilo že vnaprej pripravljeno.«
Zdravniki so se za Ferjanca zavzeli že jeseni leta 2015, na imenovanje je moral čakati kot vršilec dolžnosti osem mesecev. In to čeprav je bolnišnica poslovala pozitivno. Številke so zdaj v rdečem, konec septembra je izguba znašala že 4,5 milijona, konec leta naj bi bila že šest milijonov evrov. Leta 2015 je poleg pozitivnih številk pomagalo tudi, da je bil član sveta zavoda Damir Ivančič, mestni svetnik SD, ki Ferjanca ni zavrnil samo zato, ker je iz SDS. Nekateri namigujejo, da zato, ker sta v celjskem mestnem svetu SD in SDS del koalicije. Ko je Ivančiču letos mandat potekel, ga je zamenjal strankarski kolega dr. Branko Gabrovec, ki Ferjancu ni naklonjen. Med predstavniki vlade je še šentjurska svetnica SMC Barbara Tiselj, mestni svetnik Desusa Jožef Zimšek ter Anica Užmah. Užmahova, Gabrovec in Jakelj so predstavniki vlade tudi v svetu zavoda UKC, kjer je predstavnica vlade še Brigita Čokl, Desusova celjska mestna svetnica. Pričakovati, da bo Ferjancu uspelo prepričati svet zavoda, je po politični plati skoraj nerazumno.
Ali bodo ministrico prepričali zdravniki, ni jasno, vendar na ministrstvu poudarjajo, da je razrešitev direktorja stvar sveta zavoda. Jakelj dodaja: »Pismo zdravnikov me ne gane. Barabije ne podpiram. Če pritiskom popuščamo, potem nikoli ne bo bolje.« Je pa vprašanje, kako bo bolje takoj po Ferjančevi razrešitvi. Neuradno naj bi v tem primeru odstopila večina predstojnikov oddelkov, skoraj z gotovostjo pa lahko pričakujemo odstop strokovnega direktorja Francija Vindišarja, ki je dejal, da z vsakim ne more delati. Nekaj imen za novega direktorja že kroži, omenjajo Dejana Žoharja, še verjetnejši naj bi bil član sveta zavoda Gabrovec. Po naših informacijah naj bi imeli izbrano tudi že kandidatko za strokovno direktorico iz vrst SMC.