Brežice – Pet mesecev po prevzemu direktorskih nalog Nataša Avšič Bogovič pravi, da je pričakovala »boljšo finančno kondicijo« brežiške bolnišnice. Ustanova je imela po 269.063 evrih presežka v letu 2015 v letošnjem prvem polletju 558.075 evrov izgube, za nazaj pa ji ostaja še za 385.000 evrov neizplačanih ur.
Nataša Avšič Bogovič kot glavne vzroke za likvidnostne težave in zamujanje s plačili omenja sistemske težave v slovenskem zdravstvu: »Že dolgo se težko sprijaznim z besedami 'tako je pač v zdravstvu'. Veliko stvari je sistemsko neurejenih (pomanjkanje kadrov, neustrezno razpisovanje specializacij, podfinanciranje zdravstvenih storitev ZZZS). Zavarovalnica je, recimo, bolnišnicam šele s 1. junijem priznala dvig cen storitev za 3,6 odstotka, čeprav stroški dela (napredovanja zaposlenih, višji regresi), materiala in storitev vseskozi naraščajo.«
V Brežicah so v hospitalu letos oskrbeli 3260 bolnikov, to je 235 bolnikov ali osem odstotkov več, kot je bilo dogovorjeno z zdravstveno zavarovalnico. Ker se preseganje programa ugotavlja na koncu leta in se poplačilo takrat izvede le, če je v zdravstveni blagajni dovolj sredstev, pravi direktorica, strošek presežka oskrbljenih bolnikov vsaj za zdaj ostaja neplačan.
Velika obremenitev je finančna podhranjenost urgentnih centrov. Direktorica se z razlago nadrejenih, da se z odprtjem UC število urgentnih pacientov ni povečalo, strinja. A dodaja, da UC obiščejo tudi številni pacienti, ki niso potrebni urgentne pomoči, morajo pa biti oskrbljeni: »Ugotavljamo, da so se z delovanjem UC v bolnišnici Brežice začele likvidnostne težave. Zavarovalnica nam financira samo 1,93 triažne sestre. Zdravstveno ministrstvo jih je potrdilo šest, po številu opravljenih delovnih ur pa bi potrebovali 6,3. Želim, da bi nam do konca leta uspelo uravnotežiti poslovanje bolnišnice, kar pa se kljub varčevalnim ukrepom brez dodatnega financiranja UC ne bo moglo zgoditi.«
Avgusta brez novih neizplačanih ur
Velika težava brežiške bolnišnice že pred prihodom Avšič Bogovičeve so bile neizplačane ure iz prerazporejenega delovnega časa iz preteklih let; do konca leta 2015 se je namreč nabralo kar 42.534 ur v vrednosti 485.305 evrov.
V prvem polletju letos je ustanova za nazaj plačala 24.350 ur v višini 332.271 evrov. Kljub temu so imeli v Brežicah konec junija še vedno 27.549 neizplačanih ur, ki ustanovo ob 558 tisočakih minusa iz rednega poslovanja bremenijo za dodatnih 385.000 evrov.
»Ne vem, od kod bomo dobili denar za poplačilo teh ur,« priznava direktorica, ki ji je trend nastajanja novih neplačanih ur avgusta uspelo zaustaviti. Ali je bil to zgolj kratkoročen uspeh v poletnem mesecu, bo pokazal čas.
Novih specializacij še ne bo
Zaradi vseh omenjenih težav bolnišnica s 335 zaposlenimi (okoli 65 zdravnikov) novih specializacij za zdaj ni zmožna razvijati: »Kratkoročna usmeritev je predvsem kakovostno in varno opravljanje zdravstvenih storitev na področjih, ki jih naša zdravniška ekipa izvaja na visoki strokovni ravni, v sodelovanju z večjimi bolnišnicami pa paciente pravočasno napotovati na zdravljenje v druge ustanove. Bomo pa še naprej razvijali kirurško dejavnost z ortopedijo, kjer že zdaj uspešno izvajamo storitve, predvsem pa na tem področju zaposlujemo nekaj odličnih mladih zdravnikov in imamo odlične možnosti za uspešno rehabilitacijo v zdravilišču Terme Čatež.«