DL odgovarja Gantarju: Ne zagovarjamo kapitala!

Državljanska lista je danes zavrnila trenutni predlog interventnega zakona za zdravstva. Zakaj?

Objavljeno
06. september 2013 19.13
lvi*stavka
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika

»Z interventnim predlogom ne odpravljamo vzrokov, ki so pripeljali do luknje v zdravstveni blagajni. Luknje niti ne bi smelo biti, saj smo sprejeli pred tem sprejeli ukrepov za 130 milijonov evrov. Kako bi luknjo pokrpali? Tako, da bi odprli košarico pravic in pogledali, kaj bi lahko črtali. Prihranili bi lahko z zmanjšanjem stroškov dela pri nezdravstvenem kadru in nabavah. Ali je ZZZS že pripravil sanacijski načrt?,« se je Kristina Valenčič iz Virantove Državljanske liste danes odzvala na besede ministra za zdravje Tomaža Gantarja, ki je pred ESS dejal, da zavrnitev DL povzroča škodo slovenskemu bolniku, hkrati pa podpira, da »se bodo nekateri bogatejši, premožnejši zdravili na račun revnejših.«

Nekateri danes plačujejo za zdravstvo nekaj sto evrov na mesec, drugi le 14 evrov. Ali podpirate, da plačujejo ti več? Ali podpirate plačevanje zdravstvenega prispevka od vseh prihodkov?

»Ne zagovarjamo kapitala! Podpiramo, da se uravnotežijo prispevne stopnje. Toda, tudi kmetje plačujejo premalo, pa niso zajeti v zakonu. Zakaj zakon ne zajema duhovnikov? Ne drži, kar pravi minister Gantar, da je zakon napisan po načelu »vsako delo šteje«. Študentskega dela se ni niti dotaknil. Ali veste, kaj bi pomenilo plačevanje zdravstvenega prispevka od najemnin? Če imaš hišo in na njej reklamni pano, bi plačeval zdravstveni prispevek tudi od te najemnine. Če imaš služnostno pot in ti morajo sosedje plačevati nekaj evrov, ker se vozijo čez tvoje dvorišče, bi plačeval tudi od tega za zdravstvo. Smo za to, da se plačuje za zdravstvo od avtorskih in podjemnih pogodb, toda nasprotujemo, da se dodatno obremeni gospodarstvo. Kdo so največji porabniki v zdravstvu? Upokojenci. Ali imamo pravo razmerje med upokojenci in drugimi skupinami prebivalstva? Ta zakon je polovičarska rešitev.«

Zdravstvo bo do konca potonilo, medtem ko boste politiki iskali rešitve. Zakaj se ne usedete in se ne pogovorite z ministrom Gantarjem o pravi rešitvi?

»To tudi mi pravimo, da se moramo pogovoriti. Zakon trenutno nima naše podpore. Moramo se usesti in se celovito pogovoriti o vseh ukrepih v državi.«

Bo to že do naslednjega tedna, ko gre zdravstveni zakon na vlado?

»Mogoče bo, a ne želimo odpirati fronte s študenti, upokojenci, kmeti.«