Ljubljana – Na nedeljskem referendumu so volivci podprli ustanovitev 13 od predlaganih 16 novih občin; dve predlagani občini nista bili po volji volivcev, v Izlakah pa je bil referendum z odločitvijo ustavnega sodišča razveljavljen, ker je parlament v postopku kršil zakon. Seveda pa za zdaj, četudi se uradni izidi (ugotovljeni bodo prihodnji teden) referendumov verjetno ne bodo prav veliko razlikovali od začasnih, še ni mogoče z gotovostjo reči, da bo prav toliko občin tudi ustanovljenih.
Zakon o lokalni samoupravi določa, da se del občine (eno ali več sosednjih naselij) lahko izloči iz občine in ustanovi kot nova občina, če se za to na referendumu v tem delu občine odloči večina volivcev, ki so glasovali, in če oba tako nastala dela občine tudi izpolnjujeta pogoje za novo občino.
V dvanajstih primerih – Apače (kjer je bil rezultat zagovornikov in nasprotnikov nove občine najtesnejši), Cirkulane, Kostanjevica na Krki, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Makole, Poljčane, Mokronog - Trebelno, Renče - Vogrsko, Straža in Šmarješke Toplice – ne bi smelo biti pomislekov o uzakonitvi novih občin, ker mora parlament pred določitvijo referendumskega območja temeljito preveriti izpolnjevanje pogojev za novo občino. Pred odločitvijo o novi občini Rimske Toplice pa bo potreben razmislek; volivci v Zidanem Mostu, ki naj bi bil tudi sestavni del nove občine Rimske Toplice, so tak predlog odločno (15,2 odstotka za in 84,5 odstotka proti) zavrnili. Tako pogoj geografske povezanosti ni več izpolnjen.
Podpore volivcev nista dobili predlagani občini Bizeljsko (izločila naj bi se iz Brežic), saj je za ustanovitev glasovalo le 31,9 odstotka volivcev in Ankaran - Hrvatini (izločitev iz mestne občine Koper), katere ustanovitev je podprlo 32,8 odstotka volivcev.
O (ne)razdelitvi sedanje občine Dobrova - Polhov Gradec ne bi smelo biti dvoma. Zakon določa, da se občina lahko razdeli na dve ali več novih občin, če območje vsake od predvidenih novih občin izpolnjuje pogoje po tem zakonu in če se za to na referendumu na območju vsake od predvidenih novih občin izreče večina volivcev, ki so glasovali. Dobrovci so razdelitev podprli (74,3 odstotka), Polhograjčani pa so tak predlog zavrnili (za jih je glasovalo le 26,3 odstotka). Torej zakonski pogoji za razdelitev občine niso izpolnjeni.
Podoben je primer »selitve« naselja Zagorica iz litijske v občino Šmartno pri Litiji. Po zakonu se del občine lahko izloči iz občine in priključi k sosednji občini, če se za to v tem delu občine in v občini, kateri se ta del občine želi priključiti, na referendumu odloči večina volivcev, ki so glasovali, in če preostali del občine tudi izpolnjuje pogoje za novo občino. Volivci Šmartnega so skoraj soglasno (96,2 odstotka za) glasovali za priključitev Zagorice, v tej pa jih je bilo proti 45,8 odstotka. Glasovanja se je udeležilo 24 od 25 volilnih upravičencev Zagorice.
Z visokim soglasjem (okrog 93 odstotkov) pa je bil podprt predlog, da se naselje Ostrovica (glasovalno pravico je imelo 14 volivcev) izloči iz občine Divača in se priključi občini Hrpelje – Kozina.
Državni zbor mora postopek za spremembo oziroma za ustanovitev nove občine končati najpozneje tri mesece pred datumom, ki je po zakonu določen kot prvi rok za razpis rednih volitev v občinske svete; to je 135 dni pred iztekom štirih let od prejšnjih rednih volitev v občinske svete. Te so bile 10. novembra 2002.
Več preberite v torkovi tiskani izdaji Dela.