Ljubljana - Služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko je v mandatu 2004-2008 po besedah ministra Ivana Žagarja v celoti izpolnila načrte. Kot je dejal ob današnji predstavitvi dela, ostaja odprta le še pokrajinska zakonodaja, ki pa je po njegovem mnenju lahko sprejeta do konca mandata, če se bodo stranke in poslanci držali predvolilnih obljub.
Projekta uvedbe pokrajin so se v službi najbolj intenzivno lotili po spremembi ustave. Po ministrovih besedah je bil vsebinski del pokrajinske zakonodaje pripravljen že lani. Pri tem je izpostavil prenos finančnih virov na pokrajine v višini 1,2 milijarde evrov letno in prerazporeditev 4200 zaposlenih v javni upravi.
Po Žagarjevih besedah bi lahko predloge pokrajinskih zakonov tudi ustrezno izboljšali. Nekatera dopolnila opozicije so upoštevali, vendar po njegovih besedah kasneje teh predlogov ni bilo. Vlada je na podlagi referendumskega izida pripravila predlog zakona o ustanovitvi pokrajin in ga poslala v DZ.
"Pričakujem, da bodo poslanci in stranke ravnali v skladu s svojimi predvolilnimi obljubami, ko so v programe zapisali, da se zavzemajo za decentralizacijo," je dejal Žagar in dodal, da ustanovitev pokrajin pomeni prav to. S potrditvijo pokrajinske zakonodaje, ki je v parlamentarnem postopku, lahko stranke predvolilno obljubo izpolnijo, je prepričan minister.
Glede na to, da v enem letu od opozicije niso dobili konkretnih alternativnih predlogov, po ministrovem mnenju to lahko razume, da je zakonodaja primerna za sprejem v DZ. Ob tem je opozoril, da se bo postopek ustanavljanja pokrajin v primeru, da DZ ne bo sprejel pokrajinske zakonodaje v tem mandatu, vrnil na začetek.
Na vprašanje, ali bo koalicija sama sprejela vsebinske zakone, je Žagar odgovoril: "Smiselno je sprejeti vsebinske zakone, saj pomenijo to, da je postavljen temelj za ustanovitev pokrajin." Dodal je, da je možno kasneje tudi te zakone še popraviti, če se pokaže potreba.
Pravičnejši sistem financiranja občin
Na področju lokalne samouprave je minister izpostavil še dosežke na področju financiranja občin. Po njegovih besedah so z novelo zakona o financiranju občin uvedli nov, pravičnejši sistem financiranja in bistveno okrepili finančno stanje občin. Z novelo so sistemsko povečali obseg sredstev za financiranje občin za 283 milijonov evrov oz. 31 odstotkov, je izpostavil Žagar.
Sočasno po njegovih besedah pripravljajo dodatne vzpodbude za občine. V letih 2006 do 2008 so občine upravičene do sofinanciranja investicij v višini do treh odstotkov skupne primerne porabe vseh občin. Delež pa naj bi se do leta 2012 postopno povečal na šest odstotkov, je dejal minister.
Služba vlade je v letih 2006 in 2007 slovenskim občinam pomagala zgraditi oz. obnoviti 448 kilometrov lokalnih cest, 68,6 kilometra kanalizacije in 145 kilometrov vodovoda, komunalno opremiti 160 hektarov zemljišč, namenjenih gospodarskemu razvoju, pripraviti devet projektnih dokumentacij za evropske projekte ter sofinancirati lastno udeležbo v upravičenih stroških 14 evropskih projektov, je naštel Žagar.
Po njegovih besedah pričakujejo, da bo letos za sofinanciranje lastne udeležbe porabljena dobra tretjina razpisanih sredstev, z ostalimi sredstvi pa bodo krili stroške izgradnje lokalne komunalne infrastrukture.
V letih 2006 do 2008 je služba vlade sofinancirala skupno 900 projektov. Po ministrovih besedah je v letu 2006 zagotovila 25,9 milijona evrov proračunskih sredstev, lani 28,2 milijona evrov in letos že 29,3 milijona evrov.
Posebno pozornost so v tem mandatu namenili zmanjševanju regionalnih razlik, je dejal Žagar. O razvojnih razlikah, ki v največji meri pogojujejo ustanavljanje pokrajin, po ministrovih besedah "zgovorno" pričajo statistični podatki. Izpostavil je porazdelitev BDP, ki je na ravni 12 statističnih regij 1:2, in sicer med najbolj razvito ljubljansko pokrajino in najmanj razvito pomursko. Še bolj zaskrbljujoče je dejstvo, da se razlike še povečujejo, je dejal minister.
Za zmanjšanje regionalnih razlik so po Žagarjevih besedah v službi pripravili zakon o financiranju občin in povečali obseg neposrednih vzpodbud, ki so bile v večji meri usmerjene v manj razvite občine. Glede na hiter razvoj Slovenije pa se razlike kljub vsemu povečujejo, zato je po Žagarjevem prepričanju edini učinkovit odgovor ustanovitev pokrajin.