Ljubljana – Predstavniki Lekarniške zbornice Slovenije in Vzajemne so na današnjem sestanku v zvezi s sporom glede podatkov, ki jih morajo lekarne pošiljati zavarovalnici, in plačilu nadomestila za to s posredovanjem ministra za zdravje Andreja Bručana dosegli dogovor. Z 11. decembrom bodo tako lekarne pošiljale 13 podatkov, provizija bo 0,75 odstotka, je po sestanku pojasnil Bručan. Toda v zbornici niso zadovoljni in pravijo, da sploh ni šlo za dogovor, v Vzajemni pa ocenjujejo, da gre za dober kompromis.
"Mislim, da smo z današnjim sestankom zaključili dosedanje probleme na področju plačevanja lekarniških storitev, ki so nastali zaradi nesoglasja med Vzajemno in lekarnami," je ocenil minister. Z današnjim dogovorom je želel zagotoviti, da zavarovancem ne bo treba po povračila za lekarniške storitve na Vzajemno, kar bi bilo zelo slabo za zavarovance.
Podatke bodo lekarne posredovale za obdobje od 1. marca dalje. Predstavniki lekarn in Vzajemne so z ministrom podpisali tudi sklep o danes dogovorjenem, čeprav se predstavniki lekarn po Bručanovih besedah s tem sklepom niso stoodstotno strinjali.
Lekarne se z zavarovalnicami lahko dogovorijo za dodatno plačilo
Lekarne se sicer po Bručanovih besedah z zavarovalnicami lahko dogovorijo za dodatno plačilo za pošiljanje širšega nabora podatkov in večji obseg dela, kot je potreben za delovanje izravnalnih shem. Vzajemna pa bo v roku petih dni po prejemu podatkov lekarnam plačala zahtevke za plačilo. Po Bručanovih besedah pa lekarnarji danes niso želeli podpisati novih pogodb z Vzajemno, ampak bodo današnji dogovor uresničili na podlagi starih pogodb.
Poleg tega so se danes lekarnarji in zavarovalničarji pri Bručanu še dogovorili, da bo posebna komisija za pripravo novega modela za financiranje lekarniške dejavnosti svoje delo opravila v dveh mesecih po imenovanju, torej nekje do sredine februarja, je še dejal minister. V primeru, da bi v prihodnje ugotovili, da je zakonsko določena provizija prenizka, pa bi bili možni tudi pogovori o povišanju te provizije, še pravi Bručan in ob tem dodaja, da bi bilo za to treba sprejeti spremembe novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
Zaplet dosegel vrhunec v začetku tedna
Kot je znano, je zaplet dosegel vrhunec v začetku tedna, ko so lekarne ministrstvo opozorile, da je Vzajemna začela zavračati plačilo računov za že izdana zdravila na zdravniški recept, ki so jih zavarovancem Vzajemne predpisali zdravniki. Lekarnarji so ob tem opozarjali, da bodo zaradi tega predvsem majhne lekarne prisiljene v to, da bodo zavarovancem začele zaračunavati izdana zdravila.
Predsednica lekarniške zbornice: To ni bil dogovor, temveč sklep ministra
Predsednica lekarniške zbornice Tatjana Čufar je poudarila, da to ni bil dogovor, temveč sklep ministra, s katerim pa se ne strinjajo. Zato na zbornici z odvetniki preučujejo, kakšne so njihove nadaljnje možnosti. "Menim, da je kar nekaj argumentov na naši strani, tokrat pa so očitno spet prevladali argument moči in politični interesi," je še ocenila Čufarjeva.
"Vse leto smo se trudili, da bi se minister opredelil do vprašanja, kateri so podatki, potrebni za delovanje izravnalnih shem, in kateri ostali. Po našem mnenju je med 13 podatki, ki jih je z današnjim sklepom določil minister, tudi kar nekaj takih, ki za delovanje izravnalnih shem niso potrebni, ampak so potrebni za poslovanje zavarovalnic po zakonu o zavarovalništvu," pravi Čufarjeva. Kot pravi, bodo naboru podatkov skušali argumentirano ugovarjati, prihodnji teden pa se bodo skušali sestati tudi z Agencijo za zavarovalni nadzor.
Po besedah predsednice lekarniške zbornice je minister še na današnjem sestanku priznal, da vsi ti podatki za delovanje izravnalnih shem niso potrebni, "vendar ta trenutek ne more drugače postopati, kot da s sklepom preseka nastalo situacijo in zagotovi, da zavarovancem ne bo več treba plačevati". Vzajemna je tako zdaj dobila vse te podatke za zakonsko določeno provizijo, ki jo bodo pravzaprav plačali zavarovanci skozi izravnalne sheme.
Jaklič: Vsak dogovor je stvar kompromisa in tudi tu smo ga dosegli
Vsak dogovor je stvar kompromisa in tudi tu smo ga dosegli, pa je današnje dogajanja komentiral predsednik uprave Vzajemne Marko Jaklič. S tem bo Vzajemna izpolnila tudi zahtevo Agencije za zavarovalni nadzor, je ocenil Jaklič in dodal, da so danes nekatere lekarne podatke že poslale ter da jim bodo v najkrajšem roku vse plačali.
Jaklič je poudaril, da so pravzaprav do danes prejeli vse potrebne podatke, ki jih zahteva tudi Agencija za zavarovalni nadzor, od 60 odstotkov lekarn (60 od 102 lekarn). Ker gre predvsem za večje lekarne, to predstavlja več kot 80 odstotkov celotnega trga z zdravili, je pojasnil. Podatkov po njegovih besedah niso pošiljale predvsem manjše zasebne lekarne, od javnih zavodov pa Celjske lekarne.
Glede podatka, da lekarne kljub današnjemu dogovoru ne nameravajo podpisati nove pogodbe z Vzajemno, je Jaklič pojasnil, da to zanje pomeni, da bodo dobivali zahtevanih 13 podatkov, ki jih potrebujejo. Provizije za te podatke pa ne bodo mogli izplačati, saj bi jo lahko izplačali le na podlagi podpisane pogodbe. O višini nadomestila pa Jaklič pravi, da je kvečjemu previsoka.