Dogovora o vračilu denarja Molu še ni

Vlada in Mol bosta za rešitev vseh aktualnih vprašanj ustanovili mešano komisijo, je po srečanju z županom Zoranom Jankovićem v Mestni hiši povedal premier Borut Pahor.

Objavljeno
16. februar 2009 09.26
Kl.K./STA
Kl.K./STA
Ljubljana - Vlada in Mestna občina Ljubljana (Mol) bosta za rešitev vseh aktualnih vprašanj ustanovili mešano komisijo, je po srečanju z županom Zoranom Jankovićem v Mestni hiši povedal premier Borut Pahor. Komisija bo premieru in županu ponudila primerne rešitve do 4. aprila, ko se bosta delegaciji znova sestali na vladi, dogovora o vračilu denarja pa še ni.

"Kljub temu, da smo od izvolitve nove vlade izmenjevali mnenja in stališča o nekaterih aktualnih vprašanjih in zavedajoč se, da nekatera vprašanja župan in njegovi sodelavci in jaz in moji sodelavci uspešno rešujeva, ostaja nekaj odprtih vprašanj take narave, ki terjajo temeljitejši premislek in skupno stališče," je dejal Pahor.

Zato sta se po njegovih besedah danes z županom in delegacijama odločila, da za rešitev najbolj aktualnih vprašanj ustanovijo mešano komisijo vlade in Mola, ki ima za svoj mandat, da do 4. aprila, "torej v zelo kratkem, a razumnem roku, poskuša ponuditi mestnemu svetu in vladi primerne rešitve za probleme, o katerih smo se danes pogovarjali".

Razvoj Ljubljane kot prestolnice

Gre za probleme, ki so pravne narave, gre tudi za vprašanja, ki imajo svoj politični karakter, gre za vprašanja, kako nova vlada gleda na razvoj Ljubljane kot prestolnice in koliko naj soinvestira v njen razvoj, ker je to tudi soinvesticija v razvoj mesta, v katerem zaseda vlada. Mešana komisija bo po premierovih besedah razpravljala tako o višini denarja, ki naj bi ga dobil Mol, kot tudi o tem, kako bo ta denar prišel v Mol.

Služba za zakonodajo vlade ima drugačno razlago odločbe ustavnega sodišča in njenih posledic, kot jo ima Mol, kar je po Pahorjevih besedah tudi predmet razlik v pogledih na to, kaj mora kdo storiti, kdaj in koliko. "Moje osebno politično stališče je, da je pri spremembi zakona o financiranju občin pred dvema letoma prišlo do nesorazmerno velikega odvzema sredstev prestolnici, glede na vlogo, ki jo ima," je dejal Pahor.

Zakon je bil sprejet, prišlo je do pritožbe, zakon je bil dopolnjen, iz tega stališča je stvar pravno urejena, je povzel premier. "Zdaj gre za vprašanje, na kakšen način priti do neke sorazmernosti, ki bo imela pravno podlago in bo tudi finančno vzdržna," je dejal.

Z županom se po Pahorjevih besedah strinjata, da problemov finančne narave nima samo Ljubljana, ampak tudi Slovenija in druge občine. Janković je spomnil, da so denar izgubile samo štiri občine, in poudaril, da vse občine potrebujejo več sredstev.

Današnji dogovor je po Pahorjevi oceni zadovoljiv odgovor na obsežnost vprašanj, ki so pred njimi. Vladi bo premier na četrtkovi seji predlagal, da ministrica, pristojna za lokalno samoupravo in regionalno politiko Zlata Ploštajner skupaj z ministri, ki jih bo določila vlada, v pospešenem ritmu do 4. aprila predlaga rešitve, ki bodo predmet obiska delegacije Mola pod vodstvom župana na vladi.

Na mestni strani bo komisijo vodil podžupan Aleš Čerin, v komisiji pa bosta še podžupanja Jadranka Dakič in direktor mestne uprave Vasja Butina. "Če smo čakali dve leti, bomo z lahkoto počakali še 40 dni v upanju, da bomo oboji zadovoljni," je dejal Janković.

Mestne hiša dve leti brez obiska vlade

Ob tem je spomnil, da sicer vlada nadaljuje dobro prakso iz preteklega mandata z obiski po Sloveniji, vendar pa prejšnja vlada kljub povabilu v dveh letih ni nikoli obiskala Mestne hiše. "V današnjem razgovoru ne samo, da smo iskali rešitve za krivično odvzet denar, ampak sem prepričan, da ta vlada ne bo ponovno posegla po takem ukrepu, da bi Ljubljani še dodatno odvzela denar," je pojasnil župan.

Doslej so imeli po njegovih besedah razgovore na devetih ministrstvih, ki so bili zelo učinkoviti in omogočajo razvoj Ljubljane. "Dejstvo pa je, da mi pričakujemo denar, ki je bil Ljubljani odvzet," je poudaril Janković in spomnil na tožbo Mola in še treh občin proti RS za vračilo denarja, ki so ga občine izgubile s spremembo zakona o financiranju občin iz leta 2006.

Ljubljanski župan je, kot je dejal, prepričan, da bosta oba bolj vesela 4. aprila, ko bodo njuni sodelavci v mešani komisiji prišli do izhodišč, ki bodo zadovoljila tako Mol kot vlado v tej težki gospodarski situaciji. "Prepričan sem, da tudi vlada ne more pričakovati, da bo problem proračuna reševala s tem, da se dela krivica Ljubljani," je poudaril Janković.

Izpostavil je izjavo enega od ministrov po srečanju s predstavniki Mola, ko je dejal, da so bili razpisni pogoji tako narejeni, da Ljubljana ni imela nobene možnosti za pridobitev sredstev. Janković računa, da bo Mol s projekti in razvojno vizijo enakovredno obravnavana. Kot je ocenil, je podlaga za dogovor dobra, čaka pa na naslednje srečanje 4. aprila letos in je optimist.

Janković zahteva popravilo krivic

Župan je spomnil, da je pred volitvami dobil zagotovila vseh strank vladajoče koalicije, da bodo krivico popravile in Ljubljani vrnile denar, le Pahor je pred volitvami rekel, da tega mandata nima, vendar je napovedal, da bo poskušal to nesorazmernost odpraviti.

Ploštajnerjeva je pojasnila, da v službi vlade za lokalno samoupravo že pripravljajo novelo zakona o glavnem mestu, ki ga trenutno usklajujejo z ministrstvom za finance. Zakon po njenih besedah ponuja priložnost za rešitev dodatnih obveznosti, ki jih ima mesto kot prestolnica, iz tega vidika tudi zagotavljanja sredstev za financiranje tistih uslug, ki jih prestolnica nudi državi. Poleg novele, ki bi sistematsko rešila to vprašanje, pa pripravljajo tudi vsebinski okvir dogovora med mestom in vlado, ki bi vsebinsko določil področja in finančno opredelil višino sredstev in sodelovanje.

Kot je pojasnil premier, bo vlada nadaljevala dobro prakso iz prejšnjega mandata in periodično obiskovala mestne in druge občine po Sloveniji, se seznanjala z njihovimi problemi ter tudi skozi te razgovore iskala ustrezne rešitve. Današnji obisk vlade v Mestni hiši pa je prvi od takih obiskov, ki jih bo vlada opravila v štirih letih, je dejal Pahor in dodal, da si Ljubljana kot prestolnica to tudi zasluži.

Današnjega srečanja so se poleg premiera in Ploštajnerjeve udeležili tudi ministri Irma Pavlinič Krebs, France Križanič in Karl Erjavec. Vsi so se vpisali v zlato knjigo gostov Mola.