Dohodnina bo dobra za vse, za nekatere posebej

Največ zavezancev bo še naprej v prvem davčnem razredu. Pol odstotka dohodnine bo mogoče nameniti tudi verskim ustanovam, političnim strankam in sindikatom pa ne.

Objavljeno
02. september 2006 09.00
Minister za finance Andrej Bajuk in generalni direktor Davčne uprave Ivan Simič z novim dohodninskim obrazecem za leto 2006
Ljubljana – Osnutki davčnih zakonov, ki jih je zaradi prenove davčnega sistema pripravilo ministrstvo za finance, so zdaj v vladi, pri koalicijskih strankah in partnericah za razvoj, na vpogled so jih dobili socialni partnerji, pravi državni sekretar v ministrstvu za finance Andrej Šircelj in dodaja, da se bodo predstavniki ministrstva sestali z vsemi skupinami.

Po rokovniku vlade se bo ta o zakonih izrekla najpozneje do 14. septembra, potem pa bo državnemu zboru izročila predloge sedmih davčnih zakonov. Vsi bodo veljali od 1. januarja 2007. Izplačevalci dohodkov se bodo po novem dohodninskem zakonu ravnali od 1. januarja 2007, saj ga bodo morali upoštevati že pri vseh januarskih izplačilih.

Po besedah Širclja izračuni ministrstva za finance kažejo, da zaradi novega dohodninskega zakona noben zavezanec ne bo plačal več dohodnine kakor za leto 2006. Po izračunih ministrstva bo imel 1. januarju 2007 vsak zavezanec na voljo 8 odstotkov večjo neto plačo. Zaradi nižjih davčnih stopenj in višje splošne olajšave bodo plače do ravni povprečne plače po ocenah ministrstva razbremenjene za 4,9 odstotka, dohodki nad povprečno plačo pa za blizu deset odstotkov.

Ministrstvo za finance predvideva, da se bo ob novi dohodninski lestvici v prvi davčni razred uvrstilo 70 odstotkov zavezancev, ki bodo predvidoma zbrali 18,5 odstotka dohodnine, v drugem davčnem razredu bo po ocenah ministrstva 20 odstotkov zavezancev in njihov delež v dohodnini 27,06 odstotka, v tretji davčnem razredu bo malo, 9 odstotkov zavezancev, njihov delež v dohodnini pa 54,44 odstotka.


Nadaljevanje preberite v sobotnem Delu