Stanko Štrajn je bil med njimi. V prispevku objavljenem na blogu ekonomista Jožeta P. Damijana je navedel: »Najprej sem se zrinil do vrat, kjer je potekalo cepljenje in tako na palec ocenil, da stoji v vrsti pred menoj med 500 in 1000 čakajočih pretežno starčkov. Kakšnih 15 minut sem opazoval, kako vsa reč poteka in ocenil, da se v tem času vrsta ni premaknila niti za milimeter, se je pa podaljšala še za nekaj optimističnih starčkov, ki so se nadejali brezplačnega cepljenja proti gripi.« Ko je Štrajn ugotovil, da ima velike možnosti, da do 18. ure ne bo na vrsti, je vprašal, kaj se zgodi v tem primeru: »Dobil sem povsem logičen odgovor, da bom v tem primeru moral na cepljenje v ZD Poljane.«
Večja ozaveščenost
V ZD Ljubljana je cepljenje proti gripi organizirano pri vseh osebnih zdravnikih za opredeljene paciente po predhodnem naročilu. V nekaterih enotah (Center, Moste-Polje, Fužine, Vič-Rudnik) so organizirana tudi kampanjska cepljenja proti gripi. Tam beležijo nekoliko večjo gnečo kot pretekla leta. V ljubljanskem zdravstvenem domu priznavajo, da je bilo na termin v katerem se je želel cepiti Štrajn res povečan naval na cepljenje, zato so bili primorani podaljšati delo in nekatere paciente, ki so prišli med zadnjimi tudi preusmeriti na drug termin z namenom zagotavljanja varne in kakovostne storitve. Dodali so, da je bilo na ta dan v ZD Fužine cepljenih skoraj 300 pacientov.
V omenjeni ustanovi opažajo, da je letos zanimanje za cepljenje proti gripi večje kot pretekla leta. Predvidevajo, da je razlog tudi v tem, ker je nekaterim skupinam pacientom letos prvič omogočeno brezplačno cepljenje (osebam od 65 let, kroničnim bolnikom, osebam z izrazito povečano telesno težo in nosečnicam), veča pa se tudi ozaveščenost pacientov o pomembnosti cepljenja.
Kritika organizacije dela
Posameznikom svetujejo, da se za cepljenje dogovorijo pri osebnem zdravniku. Vsem, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika pa, da se cepijo v ambulantah na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).«
In zakaj je Štrajn za cepljenje izbral kampanjsko cepljenje. Za Delo je pojasnil, da je njegova zdravnica zasedena do te mere, da se ne uspe naročiti: »Če odprem računalnik prvega dne v mesecu ob 8. uri zjutraj so že vsi termini za tekoči mesec zasedeni ali pa je navedeno, da je zdravnica določene dneve odsotna. Če skušam na telefon dobiti sestro, nihče ne dvigne telefona. Če zaprosim po elektronski pošti za termin pregleda, ne dobim odgovora. Do zdravnice torej lahko pridem le tako, da se postavim kot nenaročen pacient v čakalnico pred njena vrata, in po več urah negotovega čakanja dočakam pregled.« Sogovornik je prepričan, da bi lahko odgovorni ljudje v zdravstvu, če že reklamirajo in priporočajo cepljenje proti gripi to organizirali tako, da ne bi bilo treba nanj čakati ure in ure in pri tem ne vedeti, ali boš do cepljenja res prišel.
Ko zmanjka cepiva
Kakšen naval je letos na cepljenje izpovedujejo tudi podatki iz ZD Trbovlje. Zaloga 400 cepiv jim je pošla četrti dan akcije v dopoldanskih urah. Novo pošiljko 300 cepiv so prejeli naslednji dan, kasneje so naročili dodatnih 200 odmerkov, na zalogi jih imajo trenutno še 250, je pojasnil tamkajšnji direktor Denis Tomše. Pretirano dolgih vrst pa pri njih ni.
V ZD Ljubljana so v tem mesecu izvedli približno tisoč samoplačniških cepljenj proti gripi. V to številko pa niso vključeni posamezniki, ki so upravičeni do brezplačnega cepljenja. Cepivo proti gripi naročajo tedensko glede na sprotne potrebe.
Na NIJZ vsako leto po koncu sezone gripe prejmejo naročila za cepivo proti gripi od izvajalcev cepljenja za naslednjo sezono. Cepiva naročijo glede na število naročil izvajalcev, pri čemer se upoštevajo tudi pretekle sezone. Za letošnje leto so na NIJZ prejeli 150.000 odmerkov štirivalentnega cepiva proti gripi proizvajalca Sanofi Pasteur. Če bo treba ga lahko še naročijo. Rezerviranih imajo dodatnih 30.000 odmerkov. Za odmerek cepiva so odšteli 5,38 evra brez davka. Spomnimo, da jim je januarja 2018 začelo primanjkovati cepiva.
Zanimanje za cepljenje v zadnjem obdobju narašča: po podatkih NIJZ se je delež cepljenih proti gripi je v sezoni 2018/2019 v primerjavi s predhodno sezono povišal, proti gripi se je cepilo 4,5 % slovenskega prebivalstva, v primerjavi s predhodno sezono, ko se je cepilo 4,1 % prebivalstva. Povišal se je tudi delež cepljenih v starostni skupini 65 let in več se in je znašal 12,9 % (v sezoni 2018/19 11,7 %). Letos bo ta delež mnogo višji tudi zaradi cepiva, ki ga prejmejo na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja in jim ga ni več treba odšteti iz lastnega žepa.