Koritnik je sicer dosegel, kar je bil cilj nove sistemizacije: lani aprila je bilo v elektrarni še 367 zaposlenih, letos januarja jih je po besedah predsednika sveta delavcev Aleša Rednjaka manj kot 339, kar je bil Koritnikov cilj. »Nekateri so sami dali odpoved,« pravi Rednjak.
Svet delavcev Teša je lani, ko so novo sistemizacijo in organizacijo prejeli v skupno posvetovanje, ugotavljal, da zanjo direktor po zakonu o sodelovanju delavcev pri upravljanju potrebuje njihovo soglasje, obenem pa sta nova sistemizacija in organizacija pomenili tudi napoved zmanjšanja števila delavcev iz poslovnega razloga za 25 zaposlenih. Predlagali so arbitražno rešitev spora, arbitraža je bila sestavljena, potem pa se ni sestala in o sporu ni odločila. Svet delavcev je zato novembra dosegel, da je tričlansko arbitražo postavilo sodišče. »Domnevam, da člani arbitraže delajo, a odločitve še ni,« dodaja Rednjak.
V sporu z delodajalcem pa je tudi sindikat Teša. Predsednik Danilo Tajnik pojasnjuje, da so delavci lani spomladi prejeli ponudbe za nove pogodbe o zaposlitvi za precej nižje plače ter za delovna mesta, ki zahtevajo nižjo kvalifikacijo od tiste, ki jo imajo.
»Na sodišču je zato 80 delovnih sporov. Domnevam, da sodišče obravnav ne razpiše, ker čaka, če se bomo v Tešu nekako dogovorili. Pri naši krovni družbi Holding Slovenske elektrarne (HSE) deluje tudi odbor, ki ga sestavljajo predstavniki sindikata in holdinga, ki naj bi poskušal spor zgladiti. Še vedno čakamo, da se bo kaj premaknilo,« pravi Tajnik.
Na HSE nam niso hoteli pojasniti, kako v skupni komisiji za pomirjanje napreduje dogovarjanje o lanski sistemizaciji in organizaciji dela v Tešu. »Pogovori s socialnimi partnerji potekajo in jih ne komentiramo, prav tako ne odprtih postopkov,« so nam odgovorili.
O zapisih v medijih, da imajo v Tešu težave z dovoljenji za obratovanje četrtega bloka (B4), pa so pojasnili, da za B4 »do nadaljnjega« ni nobenih omejitev delovanja.