Ljubljana - Delodajalci in delojemalci se danes dosegli dogovor o kolektivni pogodbi o usklajevanju plač, povračilu stroškov v zvezi z delom in regresu. Plače v gospodarstvu se bodo tako letos zvišale za dva odstotka, regres bo znašal najmanj 145.000 tolarjev bruto, za podjetja, ki so poslovala z izgubo, pa najmanj 128.000 tolarjev. Socialni partnerji bodo kolektivno pogodbo podpisali predvidoma v petek.
Potem ko so se sindikati in delodajalci na pogajanjih minulo sredo že dogovorili glede letnega regresa in močno zbližali stališča glede zvišanja plač, so danes dosegli še dogovor glede višine inflacije, pri kateri bi se plače dodatno usklajevale. Kot je po pogajanjih povedal svetovalec predsednika Gospodarske zbornice Slovenije Jože Smole, bodo uskladitveni znesek popravili, če bo letna inflacija presegla 2,3 odstotka.
Dogovor, da se točka inflacije, na kateri se predvideva dvig plače, prestavi z 2,4, kolikor so na prejšnjih pogajanjih predlagali delodajalci, na 2,3 odstotka, je predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj označil kot precejšen dosežek. To bo veljalo za raven celotne inflacije, medtem ko se je v prejšnji kolektivni pogodbi upoštevalo samo življenjske stroške. V primeru, da pride do inflacije zaradi davčne reforme ali prevzema evra, se celotna razlika preslika v dvig plač, je pojasnil Rebolj.
Delodajalci in sindikati so danes pri dveh odstotkih dokončno uskladili tudi dogovor glede letošnjega dviga plač. Glede tega sta se strani sicer močno zbližali že na minulih pogajanjih, ko so delodajalci svoj predlog zvišali z 1,8 na dva odstotka, sindikati pa so zagovarjali 2,05-odstotno zvišanje. Kot je pojasnil Smole, bo uskladitev plač tudi v prihodnjem letu dvoodstotna.
Povračilo za malico in prevoz na delo
Povračilo za malico za tiste, ki nimajo organizirane malice, bo od avgusta 2006 do avgusta 2007 znašalo 730 tolarjev, od avgusta prihodnje leto bo povračilo malice znašalo 750 tolarjev. Prevoz na delo bo povrnjen v višini 60 odstotkov najnižjega prevoza. Ostali dodatki, med drugim za nadurno, nočno in nedeljsko delo, bodo takšni, kot so bili dogovorjeni s splošno kolektivno pogodbo. Kot je znano, so to delodajalci odpovedali in bo konec junija prenehala veljati.
Prvo pogajanje brez vladnih predstavnikov
Predstavniki zaposlenih in delodajalcev so se tokrat prvič pogajali brez vladnih predstavnikov, kar je za zasebni sektor sicer običajno. Pogajanja so se začela 11. aprila in naj bi se po prvotnem dogovoru do konca aprila tudi končala. Sindikati so delodajalcem očitali, da namenoma in načrtno zavlačujejo pogajanja, zato so pred poslopjem GZS maja pripravili tudi protestni shod.
"Pri pogajanjih dosežeš najbolj sprejemljivo, ne najboljšo rešitev," je danes povedal Brane Mišič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in dodal, da so vendarle uskladili nekatere stvari tudi za v bodoče. "Nenazadnje je to dobra osnova, da se tudi v podjetjih začnejo stvari premikati," pravi Mišič, saj "z eskalacijo noben delavec ne bo bogat, z večjo produktivnostjo in višjimi plačami pa zagotovo."
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Samo Hribar Milič je današnji dogovor "v teh razmerah, ko so nasprotja včasih zelo velika in je socialni dialog tudi malo zastal" označil kot velik dosežek za celotno Slovenijo, "kajti prvič smo podpisali kolektivno pogodbo o rasti plač v zasebnem sektorju brez posredovanja države".
"S tem smo delodajalci zelo zadovoljni, saj smo uspeli s številnimi svojimi predlogi ohraniti konkurenčnost in to tako, da smo tudi s sindikati dosegli občutek, da smo oboji zmagovalci," je dejal Hribar Milič.
Prepričan je, da bodo s podpisom v petek sprostili napetosti tudi na drugi področjih, npr. pri zakonu o delovnih razmerjih, socialnem sporazumu, zdravstveni zakonodaji. "Mislim, da je to recept, kako se lahko s socialnim dialogom v Sloveniji veliko doseže," je poudaril.
Drobnič pozdravlja dogovor
Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič pozdravlja dogovor med delodajalci in delojemalci. "S tem so socialni partnerji dokazali, da socialni dialog še deluje in da se v strpnem usklajevanju ter pogovarjanju lahko doseže skupen dogovor," so ocenili na ministrstvu.
Dosežen dogovor je tudi dobra popotnica za vsa druga usklajevanja, v katera so vključeni socialni partnerji. To velja predvsem za socialni sporazum in spremembe zakona o delovnih razmerjih, kjer minister prav tako pričakuje konstruktivno sodelovanje socialnih partnerjev, so še zapisali na ministrstvu.
Križanič: Dogovorjen dvig plač ne bo zniževal konkurenčnosti
Dogovor o dvigu plač v gospodarstvu za dva odstotka, ki so ga delodajalci in delojemalci dosegli danes v Ljubljani, je po mnenju ekonomista Franceta Križaniča primeren, saj Slovenija beleži petodstotno gospodarsko rast. "Mislim, da zato konkurenčnost ne bo upadala," je ocenil Križanič.
Križanič meni, da to ne bo povzročilo pritiska na inflacijo, saj je produktivnost toliko višja. Dogovorjeni odstotek je po njegovem mnenju primeren tudi z vidika prevzema evra. "Vse, kar je dva oz. pod dvema odstotkoma, je še ugodno, višji odstotek pa bi že pomenil pritisk z vidika prevzema evra," je pojasnil.
Kot je še dodal, so v tem primeru predstavniki delodajalcev in delojemalcev pokazali precejšnjo stopnjo odgovornosti.