Brdo pri Kranju - Konec tega leta se zaključuje prva faza priprav na predsedovanje Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008, ki poleg oblikovanja prvega osnutka prioritet predsedovanja, kadrovskih priprav in sestave finančnega načrta obsega tudi zbiranje izkušenj od držav, ki so že predsedovale povezavi, je danes na Brdu pri Kranju dejal predsednik slovenske vlade Janez Janša. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo imela vlada dovolj časa, da se dobro pripravi na to zahtevno nalogo.
V organizaciji kabineta predsednika vlade in službe vlade za evropske zadeve danes na Brdu pri Kranju poteka srečanje predstavnikov slovenskih oblasti z visokimi predstavniki Velike Britanije, Danske in Avstrije, ki so že predsedovale EU. Gre za priprave na najvišji ravni, saj se srečanja udeležujejo vsi ministri slovenske vlade in večina državnih sekretarjev, je pojasnil Janša, ki je uvodoma nagovoril udeležence srečanja.
Izkušnje Velike Britanije, Danske in Avstrije so po besedah premiera zelo pomembne, predvsem ko gre za načrtovanje sodelovanja tako z evropskimi institucijami kot z nacionalnimi organi držav članic. Obenem je razprava na današnjem sestanku na Brdu pri Kranju osredotočena na časovno načrtovanje, da bi tako omogočili pravočasne priprave, je še povedal premier.
Januarja prihodnje leto se začenja druga faza priprav na predsedovanje, ki poleg praktičnih priprav zajema predvsem usposabljanje zbranih lastnih sil in poglobljeno spoznavanje problemov, s katerimi se sooča EU in ki bodo aktualni tudi v času slovenskega predsedovanja. "Ni dovolj le poznavanje problemov na splošni evropski ravni, temveč je nujno tudi poznavanje razmer znotraj držav članic Unije, še posebej tistih, ki neposredno vplivajo na oblikovanje skupnih odločitev," je pojasnil Janša.
Pri tem je izpostavil, da se z letošnjim letom zaključuje tudi najobsežnejše delo na področju gospodarskih in socialnih reform, ki si jih je v tem mandatu zastavila slovenska vlada, kar pomeni, da bo lahko vlada zatem posvetila vso svojo pozornost pripravam na predsedovanje EU. "Tako bo dovolj časa, da se pripravimo," je dejal.
"Malo zamude s schengenom ne bi veliko spremenilo"
Morebitna zamuda pri za oktober 2007 načrtovani širitvi schengenskega območja z novimi članicami EU, tudi Slovenijo, po ocenah premiera Janše ne bi imela večjih posledic. "Še vedno upamo, da teh zamud ne bo, in delamo na tem, da se to ne bi zgodilo. Mislim pa, da nekaj mesecev zamude ne bi veliko spremenilo," je danes v izjavi za medije na Brdu pri Kranju dejal premier.
Premier Janša se je tako odzval na napovedi o verjetni zamudi pri za oktober 2007 načrtovani širitvi schengenskega območja brez notranjih meja na nove članice EU, kar je v ponedeljek v Bruslju ob robu zasedanja notranjih ministrov povezave posredno priznal tudi evropski komisar za pravosodje, varnost in svobodo Franco Frattini.
Slovenija je v pravočasne priprave za vstop v schengensko območje po besedah Janše vložila velike napore. "Zato bi bilo škoda, da bi zaradi zamud drugih morala še nekoliko počakati," je pojasnil. "Naredili bomo vse, da bo tisto, kar mi lahko storimo, uspešno in pravočasno opravljeno," je dodal.
Ob tem se je pod vodstvom premiera Janeza Janše na svoji osmi seji danes sestala še ožja delovna skupina za pripravo na predsedovanje Slovenije EU. Člani skupine so se posvetili predvsem poročilom posameznih podskupin ter stalnega predstavništva Slovenije pri EU v Bruslju o opravljenem delu v času od aprila do konca junija, sprejeli pa so tudi nekatere kadrovske odločitve.