Kot so po seji sporočili iz urada vlade za komuniciranje, je vlada dala predhodno soglasje k cenam komunalnih storitev za naslednja podjetja in občine: Komunala Zagorje, Komunala Novo mesto, JEKO-IN Jesenice, Saubermacher&Komunala, KSP Ljutomer, KSP Kostak, Komunala Izola, Komunala Slovenj Gradec, Komunala Rogaška Slatina, Občina Komenda in JP Prodnik, Petrol Energetika, Vodovod Mursko Soboto, Komunala Gornja Radgona, JKP Log, Komunala Ptuj, SIM Radenci, Komunala Sevnica, Komunala Novo mesto, JP Murska Sobota, KP Velenje, VO-KA Celje, JP Slovenj Gradec, Mariborski vodovod, Komunala Cerknica, Komunala Kranj, Komunala Črnomelj ter Občina Brežice in Občina Dobrovnik.
V skladu z uredbo o oblikovanju cen komunalnih storitev sme podjetje povišano povprečno ceno uporabljati po enem mesecu od pridobitve sklepa.
Vse storitve se ne bodo podražile v vseh občinah, ampak le v 85 občinah, pa še v teh se bodo podražitve in nove cene precej razlikovale. Vsako komunalno podjetje bo namreč določilo svoje cene. Sicer pa se bo po novem več plačevalo za odvoz smeti, oskrbo z vodo ter čiščenje odpadnih in padavinskih voda.
Po napovedih naj bi se nekatere storitve podražile le za dva odstotka, nekatere pa za 400. Precej nejasnosti ostaja tudi zato, ker bo lahko eno komunalno podjetje v različnih občinah za isto storitev zaračunavalo drugače.
Urad za makroekonomske analize, ki je k podražitvam že trikrat podal negativno mnenje, sicer opozarja, da je cene komunalnih storitev treba sistemsko urediti. Podražitve naj bi na inflacijo vplivale za desetinko odstotne točke.