Drnovšek optimističen glede Križnarja

Toma Križnarja je konec tedna obiskal slovenski konzul Andrej Dernovšček. Predsednik Drnovšek pa pričakuje skorajšnjo izpustitev Križnarja.

Objavljeno
28. avgust 2006 15.11
Tomo Križnar in Janez Drnovšek
Kartum – Slovenski konzul Andrej Dernovšček je tako v soboto kot v nedeljo obiskal v El Fašerju zaprtega Toma Križnarja. Ta je lahko včeraj po več kot enem mesecu, kar je v ječi, spregovoril z domačimi, predvčerajšnjim pa je izmenjal nekaj besed z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. »Tomo Križnar se počuti dobro, kolikor se v teh okoliščinah pač lahko, z njim ravnajo korektno, kolikor pač lahko v sudanskih zaporih. Ve, da mu pomaga pozitivna energija, ki jo nedvomno ima. Upoštevaje razmere, v katerih je, bi rekel, da je njegovo zdravstveno stanje dobro,« je po prvem srečanju s predsednikovim posebnim odposlancem opisal Andrej Dernovšček.

Križnarju je nesel majice, sadje, časopise in pribor za pisanje, za kar ga je prosil, predvsem pa so vsi trije, skupaj z odvetnikom Mohamedom Mahdžubom, natančno pripravljali argumente za Križnarjevo obrambo v postopku obravnave pritožbe zoper obsodilno sodbo na prvi stopnji.

Tako pričakovane odločitve prizivnega sodišča še vedno ni. »V sudanskem zakonu, ki ureja procedure sodišča, časovni rok za odgovor na pritožbo ni natančno določen. Morda bo odločitev znana v enem tednu, morda v dveh, lahko tudi prej ali kasneje, saj to formalno ni dorečeno v zakonodaji,« je razložil Dernovšček, ki se mu je včeraj izteklo tridnevno dovoljenje za bivanje v El Fašerju in se vrača v Kartum. Tam se namerava obrniti še na nekaj naslovov in se pogovoriti z ljudmi, ki bi lahko pomagali Križnarju. Povedal je še, da so mu bila doslej vrata sogovornikov odprta in da ima zelo natrpan urnik.

»Križnar se zahvaljuje ljudem, ki mu izrekajo dobre želje, in sporoča vsem, predvsem svojcem, da upa na skorajšnjo vrnitev,« je povedal slovenski diplomat, ki si med drugim prizadeva, da bi zaprtega preselili iz ječe v središču Darfurja, kjer se po poročanju tiskovnih agencij varnostne razmere slabšajo, v Kartum ali vsaj čim bliže sudanski prestolnici. Takšna selitev bi bila mogoče šele po odgovoru prizivnega sodišča.

Dernovšček je že v soboto potrdil, da je slišati ugibanja in namige, da utegnejo slovenskega borca za človekove pravice že razmeroma kmalu izpustiti na prostost, a pravi, da sam ne more računati na to in da se drži zastavljenega načrta za reševanje: »Sudan je država, kjer je mogoče marsikaj, ne pa čisto vse. Imajo svoje postopke, zakonodajo in tudi po tej poti je treba iti.«

Drnovšek pričakuje skorajšnjo izpustitev Križnarja

Predsednik republike Janez Drnovšek pričakuje, da bo njegov odposlanec Tomo Križnar v najkrajšem času izpuščen iz zapora v Sudanu. "Po informacijah, ki jih imam, tako iz uradnih kot neuradnih virov, se stvari v zvezi s Tomom Križnarjem dobro odvijajo. Pričakujem njegovo izpustitev v najkrajšem času, v naslednjih dneh, zato tudi moj obisk v Sudanu ne bo potreben," je danes na Brdu pri Kranju izjavil Drnovšek.

Drnovšek je tudi povedal, da bo še naprej spremljal razmere v Sudanu in si po svojih najboljših močeh prizadeval, da čimprej pride do izboljšanja humanitarnih razmer v Darfurju.

Več preberite v današnjem Delu