Drnovšek prisluhnil študentom

Predsednik Drnovšek je sprejel predstavnike Študentske organizacije Slovenije. Strinjali so se, da je avtonomija organiziranosti ŠOS zelo pomembna.

Objavljeno
06. junij 2006 16.41
Drnovšek se bo danes udeležil Duhovne olimpiade v Indiji
Ljubljana - Predsednik republike Janez Drnovšek se je danes srečal s predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS). Ti so v pogovoru izrazili željo, da bi jih vlada redno vključevala v reševanje odprtih vprašanj, s katerimi se srečujejo. Predsedniku so predstavili trenutni položaj, v katerem se nahaja ŠOS, ter svoje stališče glede novel zakona o visokem šolstvu ter zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti. Izpostavili so pomembnost avtonomije organiziranosti ŠOS in družbeno pomembne aktivnosti, ki jih izvajajo.

Tudi predsednik je izpostavil pomembnost avtonomne organiziranosti študentov ter izrazil pričakovanje, da bosta vlada in ŠOS v konstruktivnem dialogu skupaj našli rešitve v odprtih študentskih zadevah, so sporočili iz predsednikovega urada.

Ni predlogov za novega predsednika ŠOS

ŠOS je sicer, kot je znano, v fazi iskanja novega predsednika, saj študentski zbor Študentske organizacije Univerze v Mariboru v četrtek ni podprl kandidature sedanjega predsednika Mihe Ulčarja. V ŠOS so povedali, da zaenkrat še ni bil podan noben uradni predlog za novega predsednika. Več o morebitnih kandidatih bo znano v četrtek, ko se bo sestalo predsedstvo ŠOS.

Kot je znano, je ŠOS 28. marca predsedniku vlade Janezu Janši poslal pismo s 13 zahtevami, v katerem so naštete zahteve za študij brez šolnin za študente, ki niso zaposleni, sprejem sistemskega zakona o štipendiranju in 20.000 novih štipendij, ohranitev študentskega dela, višje subvencije za prehrano, dosledno uresničevanje bolonjske reforme, 5000 novih študentskih postelj, ureditev položaja študentskih družin in invalidov, zaposlitev pol leta po diplomi, ohranitev posebne davčne olajšave, kakovostnejše visoko šolstvo z ustanovitvijo neodvisne javne agencije za kakovost, brezplačni javni prevoz, več sredstev za visoko šolstvo in izboljšanje zdravstvene oskrbe.

V organizaciji ŠOS je nato 19. aprila v Ljubljani potekal množični opozorilni shod z naslovom Črna sreda, s katerim so slovenski študenti in dijaki opozorili na slabšanje socialnega položaja šolajoče se mladine ter negativne posledice načrtovanih vladnih gospodarskih in socialnih reform. Po ocenah organizatorjev se je na Kongresnem trgu zbralo več kot 10.000 ljudi, nato pa so se udeleženci shoda preselili še pred poslopje državnega zbora.