Ljubljana – Predstavniki vseh sedmih sindikalnih konfederacij, nezadovoljni s potekom usklajevanja zakona o delovnih razmerjih, enotno pozivajo k enakopravnosti vseh vpletenih ter uravnoteženju sprememb in dopolnitev zakona. Menijo namreč, da je način razumevanja socialnega dialoga skrb zbujajoč, zanj pa da je odgovoren resorni minister Janez Drobnič.
Zanimivo je, da so se pozivu pridružili tudi v zvezi sindikatov Alternativa in zvezi delavskih sindikatov Solidarnost, ki sicer veljata za provladni sindikalni centrali. Znano je namreč, da se le njuni zastopniki niso udeležili novembrskega protesta proti vladnim reformam. Zdaj, ko so se druge sindikalne centrale umaknile iz usklajevanja o socialnem sporazumu, ker vlada še ni predložila analiz in študij o davčnem sistemu, pa so se le zastopniki Alternative odločili usklajevati nova poglavja sporazuma z delodajalsko in vladno stranjo.
Zdenko Lorber, Alternativa, je na skupni tiskovni konferenci med drugim pojasnil, da kritično spremljajo način in vsebino usklajevanja zakona o delovnih razmerjih. Minister Drobnič si dovoli, da jih povabi v Portorož na pogajanja – in to ob šestih zjutraj; naslednjič ga nadomešča državna sekretarka, ki ne pozna vsebine, o kateri teče beseda; na tretjem usklajevanju dobijo na mizo »špeh predlogov sprememb«, o katerih naj bi se kar takoj izrekli; nazadnje minister razglasi odprt lov na spremembe kar vseh členov zakona. Najmanj, kar lahko storimo, je, da opozorimo javnost, je dejal Lorber. Nezaslišano se mu še zdi, na primer, da se po petnajstih letih evropska direktiva o delovnih mestih pod zdajšnjim resornim ministrom bere drugače.
Minister zagovarja socialni dialog
Resorni minister Drobnič na izjave sindikalistov odgovarja, da ministrstvo spodbuja in podpira socialni dialog, ki nenehno poteka na različnih področjih. »Seveda imajo posamezni socialni partnerji na nekatere predloge rešitev različne poglede, vendar je naloga vlade, da jih v razumnem času uskladi in spravi na skupen imenovalec. Prav tako socialni dialog ne pomeni, da lahko neka stran s postavljanjem pogojev uveljavi svoje zahteve,« je poudaril Drobnič. Prav zato so se dogovorili, da bodo prostovoljno sodelovali pri usklajevanju sprememb zakona in dosegli takšno ureditev, ki bi omogočala prožnejši trg dela, kar pomeni več zaposlitev in s tem večjo socialno varnost. Minister poziva socialne partnerje h konstruktivnemu sodelovanju pri usklajevanju zakona tudi v prihodnje.
Več v petkovem tiskanem Delu