Drobničev karton pred izključitvijo

Za morebitno Drobničevo zamenjavo ne more biti krivo premalo usklajevanja zakonov s sindikati. Je v ozadju koalicijska trgovina med Janšo in Bajukom?

Objavljeno
01. marec 2006 19.26
Janez Drobnič
Ljubljana – Po naših informacijah bi lahko vlada že na četrtkovi seji obravnavala spremembe zakonov o zaposlovanju in socialnem varstvu, saj so se socialni partnerji o teh že dokončno uskladili. Minister za delo Janez Drobnič se je namreč na to temo s predstavniki sindikatov in delodajalcev še enkrat sestal v torek, izven uradnega termina ekonomsko-socialnega sveta in nekaj ur pred incidentom v državnem zboru. Prav zaradi tega je težko verjeti, da bi lahko bil resnični razlog za Drobničevo zamenjavo, kot je poročala TV Slovenija, v neupoštevanju postopkov pri usklajevanju teh dveh zakonov.

Na nacionalki so na podlagi virov blizu vrha vlade poleg omenjenega navedli še en razlog za Drobničev odpoklic: slabo delovanje ministrstva pod njegovim vodstvom. Iz razvoja dogodkov v zadnjih dveh mesecih gre sklepati, da je drugi razlog precej bolj verjeten kot prvi, čeprav so tudi vse glasnejša ugibanja, ali je zamenjava v prvi vrsti politične narave.

Ministrova usluga

Drobnič, ki je še pred mesecem dni kategorično zavračal dobivanje s socialnimi partnerji mimo sej ekonomsko-socialnega sveta, se je namreč prav v zadnjih dneh z njimi pogovarjal celo več, kot bi se moral. Na dan incidenta z novinarko nacionalke se je ponovno sestal s predstavniki delodajalcev in sindikatov. “Minister je ugodil naši želji, zato smo na tem sestanku uskladili še zadnje podrobnosti glede obeh zakonov. Med drugim smo tudi predlagali umik člena, ki je obvezoval delodajalce, da morajo v evidenci o stroških dela voditi tudi zbirko podatkov s transakcijskimi računi, kamor izplačujejo plače,” nam je povedal svetovalec predsednika gospodarske zbornice (GZS) Jože Smole.

Znano je tudi, da je Drobnič omenjeno zakonodajo že več mesecev usklajeval s partnerji, vanjo pa je po naših informacijah vnesel vse predloge odbora za reforme, tudi člen o povečanju znižanja nadomestila za brezposelnost na polovico v primeru odklonitve vsakršnega (ne)plačanega dela. Edina izjema se je zgodila pred dvema tednoma, ko je po neuradnih podatkih minister v časovni naglici oba zakona že predložil vladi, torej še pred uradnim zaključkom usklajevanja. Kljub temu ne gre verjeti, da bi ga vlada zamenjala zaradi pripomb sindikatov. Ti so mu namreč veliko bolj zamerili umik iz pogajanj o socialnem sporazumu. “Res je, da bi se lahko še bolj usklajevali, a ne morem trditi, da se nismo. Pomembnejšo napako pa je storil, ko je pogajanja o socialnem sporazumu prepustil politično drugorazredni pogajalski skupini,” ocenjuje Boris Mazalin iz Konfederacije sindikatov 90. Na zadnjih sejah ekonomsko-socialnega sveta je bilo opaziti, da je Drobnič skušal nastopati kot povezovalni člen med delodajalci in člani vladnega odbora za reforme na eni ter sindikati na drugi strani.

Je torej razlog za Drobničevo zamenjavo v domnevno kaotičnih razmerah na ministrstvu? Po mnenju našega vira je največja Drobničeva napaka, ker po odstopu Erika Kosa s položaja prvega moža direktorata za trg dela zanj ni poiskal zamenjave, ampak je sam prevzel vsa pooblastila. Težave so se zatem le še kopičile: direktorat je zapustilo še nekaj strokovnjakov, nov razvojni minister Jože P. Damijan je dal veto na ukrepe aktivne politike zaposlovanja, zamujala pa je tudi priprava zaposlitvenih katalogov, brez katerih je ohromljen tudi zavod za zaposlovanje.

Sestanek pri Janši

Od Drobničevega prevzema pooblastil je število registriranih brezposelnih v državi raslo in se januarja ustavilo pri rekordnih 95.204, največ v skoraj dveh letih. Po naših informacijah je zaradi tega prekipelo premieru Janezu Janši, ki je Drobniču na ponedeljkovem sestanku pokazal “karton pred izključitvijo”.

Kljub temu je očitno, da je minister z imenovanjem Roberta Drobniča na položaj prvega moža direktorata že pred tedni spoznal svojo napako in sklenil urediti kadrovsko zmedo v svojem resorju. Je zatorej možno, da je v ozadju politični obračun z Drobničem, sicer podpredsednikom NSi? Vsi naši sogovorniki med socialnimi partnerji se namreč strinjajo, da zamenjava ministra ne bi pomembneje vplivala na pogajalske položaje pred vročo razpravo o novem zakonu o delovnih razmerjih, ki bo olajšal odpuščanje. “Nisem prepričan, da je ravno minister izvor vseh nesporazumov,” meni Jože Smole.

V prid tezi o političnem obračunu je tudi trditev enega izmed naših virov, da predsednik NSi Andrej Bajuk Drobniču ni oprostil podpore Lojzetu Peterletu pred nedavnim kongresom te stranke. Drobnič naj bi imel močno zaledje v podmladku stranke in t. i. krščanskodemokratski struji, ki pa po kongresu nima zadostnega vpliva za ogrozitev Bajukovega stolčka. Po drugi strani pa je Drobnič nekatere pomembne kadrovske položaje prepustil SDS, slišati pa je, da bo iz te stranke tudi morebitni Drobničev naslednik, ki bo oseba brez prevelikega političnega vpliva. Drobničev odstop bi tako po eni izmed teorij koristil tako Janši kot Bajuku. Prvi bi lahko brez prevelikih posledic v javnem mnenju prevetril vladne vrste in na Kotnikovo nastavil človeka po svojem izboru, drugi pa bi s to koalicijsko trgovino okrepil svoj položaj na finančnem ministrstvu in politično najbolj tvegan položaj v vladi prepustil stranki partnerici. Ministrstvo za delo bo namreč na svoja pleča ob rastoči brezposelnosti prevzelo prvi val odpuščenih delavcev po načrtovani spremembi delovne zakonodaje.

Iz četrtkove tiskane izdaje Dela.