Drobničev predlog nesprejemljiv

Minister Janez Drobnič je delodajalcem in delojemalcem predstavil spremenjeno rešitev zakona o delovnih razmerjih , a ta je bila nesprejemljiva za obe strani.

Objavljeno
14. november 2006 14.47
Janez Drobnič
Ljubljana - Pogajanja o zakonu o delovnih razmerjih, ki so se nadaljevala danes z obravnavo odpravnin, odpovednih rokov in nadomestil za brezposelnost, so se znova končala neuspešno. Resorni minister Janez Drobnič je delodajalcem in delojemalcev predstavil še nekoliko spremenjeno paketno rešitev, a ta je bila nesprejemljiva za obe strani. Za delodajalce, češ da ne prinaša konkretnih izboljšav na trgu dela, za delojemalce, češ da zaposlenim jemlje še več pravic.

Vsak nov ministrov predlog je bolj zaostren in zaposlenim jemljejo več pravic. "Ne vidimo razloga, z vidika trga in blaginje, da bi se odpovedni roki in odpravnine zniževali ter da bi delavcu, če odkloni delovno mesto, vzeli odpravnino in nadomestilo," je bil po pogajanjih kritičen predsednik Pergama Dušan Rebolj. Kot je dejal, ta rešitev pomeni "eleganten način metanja ljudi na cesto".

Da minister Drobnič predlaga vse slabše rešitve, je ocenil tudi svetovalec predsednika Gospodarske zbornice Slovenije Jože Smole. "Najnovejši predlog delodajalcem ne prinaša bistvenih sprememb in ne moremo govoriti o izboljšavah na trgu dela, ki bi vodile v fleksibilnost," je po pogajanjih povedal Smole in dejal, da predlog za delodajalce ni sprejemljiv.

Najboljši predlog je bil po Smoletovih ocenah prvi, ki je predvideval ali odpravnino ali odpovedni rok in hkrati za deset odstotkov višje nadomestilo. "Predlog je bil sicer daleč od skandinavskega modela, a je bil vreden obravnave," je poudaril.

Smole je nezadovoljen tudi z načinom pogajanj o zakonu. Najnovejši paketni predlog urejanja odpravnin, odpovednih rokov in nadomestil so prejeli šele v ponedeljek, še dodatno pa je bil spremenjen tik pred začetkom današnjih pogajanj. Resna razprava tako ni mogoča, je dejal.

Minister nasprotno poudarja, da je najnovejši predlog v korist tako delojemalcem, saj za nekatere prinaša ugodnejše odpovedne roke, kot delodajalcem, saj prinaša potrebne spremembe v smeri večje prožnosti trga dela in omogoča ustvarjanje večjega števila delovnih mest.