Ljubljana - Državni svet je na današnji seji sprejel odložilni veto na novelo zakona o trgovini. Za je od 33 navzočih glasovalo 20 svetnikov, proti pa devet. Tako bo moral državni zbor ponovno odločati o noveli zakona o trgovini.
Predlog za odložilni veto na novelo zakona o trgovini je vložila interesna skupina delojemalcev. Kot je uvodoma v njenem imenu povedal svetnik Ladislav Kaluža, so veto predlagali, ker je državni zbor (DZ) sprejel besedilo zakona, ki ne ustrezna volji volivk in volivcev in odločbi ustavnega sodišča. Gre za to, ali spoštujemo demokratična pravila, zapisana v ustavi in zakonu, je poudaril.
Direktor direktorata za notranji trg na ministrstvu za gospodarstvo Peter Puhan je izrazil prepričanje, da bi bil veto slaba rešitev za vse. "Zakon je eden najkrajših in na prvi pogled najbolj preprostih, a z daleč največ posledicami," je ocenil in pojasnil, da je ministrstvo pripravilo predlog novele zakona, ki se nekoliko odmika od referendumske volje, a predvsem na pobudo gospodarstva.
Anton Peršak iz interesne skupine negospodarskih dejavnosti pa je poudaril, da gre za vprašanje pravne države - na referendumu je bila izražena volja in ta bi morala biti upoštevana, a z novelo zakona ni bila. Svetnik Doro Hvalica je menil, da to, da je DZ sprejel tako novelo zakona, ni presenetljivo, je pa žaljivo. "S tem jim DZ sporoča, da so trop ovac, ki je pozabil, kaj je odločil na referendumu in kaj je zanj dobro." Dušan Semolič je ob tem spomnil še, kaj je sprožilo referendum. Kot je dejal, je bil to neuspešen dialog med zaposlenimi v trgovini, ki za svoje delo, predvsem ob nedeljah, prejemajo nizke zaslužke, in njihovimi delodajalci.
Čeprav se je svetnica Marta Turk strinjala, da je to treba urediti, je v imenu komisije DS za gospodarstvo povedala, da veta ne podpirajo. "Eno je vprašanje demokratičnih načel, drugo je vprašanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, delovnih mest in socialnega dogovora." Apelirajmo raje na državo, naj pripravi dober zakon, ki bo upošteval tudi socialni dialog, je izpostavila.
Jožko Čuk iz interesne skupine delodajalcev je poudaril, da izglasovani veto ali ne, v vsakem primeru bomo soočeni z zmedo. "V teh razmerah smo se delodajalci opredelili kratkoročno, operativno in funkcionalno. Če novela zakon ne bo objavljena do petka, bo januarja stopilo v veljavo besedilo zakona, ki je za nas neugodno," je dejal. Po Čukovih napovedih je glede nadaljnjih postopkov nastala zmeda. Po določitvi ustavnega sodišča bi se morala novela zakona o trgovini začeti uporabljati z januarjem 2006. Ker je DS danes izglasoval veto, bo moral o noveli zakona še enkrat odločati DZ in ga potrditi z absolutno večino. Ali se bo DZ sestal prihodnji teden, zaenkrat ni znano.
Zakon je bil sprejet prejšnji teden
Državni zbor je novelo zakona o trgovini sprejel minuli torek, a je z njo zadovoljen le malokdo. V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije pravijo, da zakon ne uresničuje referendumske odločitve, trgovci znova napovedujejo morebitno ustavno presojo, zelo različna pa so tudi mnenja poslanskih skupin.
Novela zakona o trgovini določa, da trgovec ne sme določiti obratovalnega časa prodajaln ob nedeljah in z zakonom določenih praznikih, ki so dela prosti dnevi, razen prodajaln za nujne življenjske artikle, ki so lahko odprte največ do deset nedelj v letu.
Določene pa so tudi izjeme, ki so lahko odprte brez omejitev. Medtem ko je prvotni predlog med izjeme uvrščal bencinske servise, prodajalne v bolnišnicah, hotelih, na letališčih, mejnih prehodih ter železniških in avtobusnih postajah, so med izjeme uvrstili še prodajalne v starih mestnih in trških jedrih, naravno-, kulturno-zgodovinskih in romarskih centrih, smučarskih centrih, marinah, kampih, zdraviliščih, turističnih središčih in na pokopališčih. Za vse sicer velja omejitev 200 kvadratnih metrov prodajnih površin.
Še veto na zakon o vinu
Državni svetniki je razpravljal še o odložilnem vetu na zakon o vinu. Veto je od 31 navzočih podprlo 28 svetnikov. Državni zbor bo tako moral ponovno glasovati o tem zakonu in ga potrditi z absolutno večino.
DZ je 20. decembra s 50 glasovi za in 10 glasovi proti sprejel zakon o vinu, ki deli državo na dve vinorodni deželi: Primorsko in Vzhodno Slovenijo. Vendar pa je DS menil, da bi morale biti vinorodne dežele tri: Primorska, Podravje in Posavje ter izglasoval veto na ta zakon. Kot je ugotovila komisija za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano DS, je tudi v strokovnih krogih in med vinarji prevladalo stališče, da je boljša dolgoročna perspektiva in odločitev za podporo trem vinorodnim deželam.
Ta delitev je že po sprejetju zakona v DZ povzročila največ pomislekov med nekaterimi poslanci, ki so med drugim opozorili na primer dolenjskega cvička, za katerega se bojijo, da ga bodo odslej lahko pridelovali tudi drugi vinogradniki. DS je danes opozoril še na številne strokovne pomanjkljivosti nekaterih členov zakona.