Ljubljana – Poslanski klub LDS bo nadaljeval z zbiranjem podpisov za uvedbo parlamentarne preiskave o odgovornosti predsednika vlade Janeza Janše, ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka in državne sekretarke Andrijane Starine Kosem, ki jih sumijo politične korupcije pri prodaji državnih deležev v Mercatorju. Ker je zahtevo po preiskavi, ki bi poleg prodaje Mercatorja pregledala tudi vse druge dosedanje prodaje državnih delnic, že vložila tudi skupina poslancev vladne koalicije, se lahko zgodi, da se bosta z Mercatorjem ukvarjali dve poslanski preiskovalni komisiji. Odločitev o tem bo verjetno padla na redni seji državnega zbora konec novembra.
Pravniki v državnem zboru sicer zmajujejo z glavami, ker se jim zdi samoumevno, da ni mogoče ustanoviti dveh komisij, ki bi preiskovali isto zadevo, vendar to nikjer izrecno ne piše. Zadevo bodo podrobno preučili, ko jim bo to državni zbor uradno naročil, sicer pa priporočajo politični dogovor, da ne bi nastal dolgotrajni spor.
Ustava in poslovnik določata, da državni zbor takrat, ko preiskavo zahteva več kot tretjina poslancev, o tem sploh ne glasuje, ampak ustanovi preiskovalno komisijo. Lahko pa na predlog kolegija predsednika državnega zbora in v soglasju s predlagatelji zoži ali razširi predmet parlamentarnega preiskovanja. S tem je nakazana možnost, da parlamentarne stranke najdejo srednjo pot, vendar izjave njihovih vodilnih mož tega za zdaj nakazujejo. Do morebitnega usklajevanja seveda lahko pride le, če bo LDS uspelo poleg 23 podpisov svojih poslancev, najti še manjkajočih sedem do ene tretjine, kolikor jih za uvedbo parlamentarne preiskave zahteva 93. člen ustave.
Toda počakati vsaj do ponedeljka, ko se izteče rok, ki so ga Borut Pahor in poslanci SD postavili predsedniku vlade Janezu Janši, da na podlagi njihovih vprašanj razjasni prodajo delnic Mercatorjevih delnic Istrabenzu ter Pivovarni Laško. Če Janša do takrat ne bo prepričljivo zavrnil v javnosti izraženih sumov o vezani politični trgovini in oškodovanju državljanov, bo večina poslancev SD podpisala zahtevo za uvedbo parlamentarne preiskave, je napovedal vodja poslancev SD Miran Potrč.
Slabo uro za tem, ko so Pahor in socialni demokrati v torek poslali pismo Janezu Janši, je 39 poslancev vseh štirih vladnih strank pri predsedniku državnega zbora vložilo zahtevo za parlamentarno preiskavo ne le prodaje državnih delnic Mercatorja, ampak vseh dosedanjih prodaj Soda in Kada. Teh je bilo po oceni Toneta Ropa (LDS) doslej približno tisoč, zato tako zastavljena preiskava ne bi nikdar prišla do konca. Rop je tudi prepričan, da je zahteva vladne koalicije farsa in zloraba možnosti parlamentarne preiskave, ki je predvsem namenjena opoziciji, da lahko nadzoruje delovanje oblasti. Tako pa bo preiskavo uvedla vladna koalicija, ki ima obilo drugih možnosti, da podrobno preišče, kaj se dogaja v Sodu in Kadu.
Vodja poslancev NSi Alojz Sok je na drugi strani postregel s podatki, da je Sod svoje delnice le dvakrat prodal prek zbornice, v enajstih primerih je zbiral javne ponudbe in kar v 30 primerih jih je prodal, tako kot Mercatorjeve, neposredno. Za preiskavo vseh prodaj – Sok je naštel prodajo delnic Gorenja, BTC, Dela itd. – so se odločili, ker sta LDS in SD z lastnino delali kot svinja z mehom in bi jima bilo prepustiti vodenje te preiskovalne komisije tako, kot bi volku zaupali čuvanje ovc.
Po poslovniku mesto predsednika preiskovalne komisije, v kateri bo imela vsaka poslanska skupina enako število članov in namestnikov, pripada tistim poslancem, ki so predlagali uvedbo parlamentarne preiskave. Če bi prvi vložili zahtevo vložijo opozicijski poslanci, bi to pomembno prednost imeli oni. Vodja poslancev NSi je tudi razkril, da so zahtevo po parlamentarni preiskavi pripravili in podpisali že prej, potem ko jim predsednika komisije za nadzor javnih financ Milana M. Cvikla in opozicije ni uspelo prepričati, da ta komisija ni pristojna za preiskovanje sumov korupcije.
Po besedah predstavnika skupine 39 koalicijskih poslancev Jožeta Tanka (SDS) so se za vložitev zahteve za parlamentarno preiskavo odločili zato, ker jim je bilo dovolj medijskega nastopaštva opozicije ob prodaji delnic Mercatorja. Zadeve se bodo lotili resno in celovito in prišli do ustreznih sklepov, če pa bodo izpolnjeni vsi pogoji za ustanovitev preiskovalne komisije, ki jo predlaga LDS, temu ne bodo nasprotovali, je še dodal vodja poslancev SDS. Sok pa, da posebna komisija za Mercator ni potrebna in nanjo ne bodo pristali. Franc Kangler se je omejil le na to, da v ljudski stranki podpirajo zahtevo po širši preiskavi prodaj delnic Kada in Soda in upajo, da bo opozicija v tej komisiji konstruktivno sodelovala.
Po mnenju Mirana Potrča (SD) je zahteva devetintridesetih poslancev politikantska poteza oblasti oziroma vladne večine, s katero želijo preprečiti, da se v doglednem času razčistijo sumi, povezani s prodajo državnih delnic v Mercatorju. Če bi bilo vse tako čisto, tako Potrč, bi vladna koalicija sama pohitela z razjasnjevanjem in tako zavrnila vse sume korupcije in politične trgovine. Če bo koalicija v državnem zboru preprečila ustanovitev komisije, kot jo predlaga LDS, potem bo SD – čeprav vnaprej dvomijo o njeni uspešnosti – vendarle sodelovala tudi v preiskovalni komisiji, ki jo bo vodila vladna koalicija.
Preberite v četrtkovem tiskanim Delu.