Ljubljana - Odbor za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije (ZZS) v sporočilu za javnost zaradi nerazumevanja internega strokovnega navodila za spremembo cene zobozdravstvenih storitev v javnosti pojasnjuje, da se nikakor in v nobenem primeru s sklepom o določitvi najnižje realne cene zobozdravstvenih postopkov in materialov ne spreminjata ne obseg in ne cena zobozdravstvenih storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ).
Pravice ostajajo torej nespremenjene v celotnem obsegu, ki ga v svojih aktih določa Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in zelena knjiga kot normativni dokument, pojasnjujejo v zdravniški zbornici. Zvišana cena točke se nanaša izključno na storitve in materiale, ki presegajo pravila zavoda in zelene knjige in jih zobozdravnik opravi oziroma uporabi na željo in po predhodnem soglasju ter dogovoru s pacientom. Omenjena informacija po mnenju odbora izboljšuje in ureja dosedanja doplačila in samoplačila storitev v slovenskih zobozdravstvenih ordinacijah.
Zasebniki uporabljajo mnogo boljše in dražje materiale
Kot še pojasnjujejo v zdravniški zbornici, je izhodišče za določitev nove cene analiza desetletnega poslovanja povprečne zasebne koncesijske ambulante, pri kateri je bilo ugotovljeno, da so zasebni zobozdravniki v ordinacijah, ki so jih kupili in opremili z lastnimi sredstvi skozi leta pričeli uporabljati kot "standard" mnogo boljše in dražje materiale, kot jih je dejansko plačal ZZZS. Za to so se odločali zaradi zavezanosti k strokovno opravljeni in kvalitetni storitvi, s katero bi bili pacienti tudi zadovoljni. Znano je namreč, da se najcenejši materiali, ki veljajo kot standardni po pravilih ZZZS sicer v določenih okoljih še vedno uporabljajo, vendar pa so to raven zdravstva slovenski zobozdravniki in njihovi pacienti že dolgo tega presegli.
"Težko je tudi verjeti, da so bili zobozdravstveni postopki, ki jih svojim koncesijskim zobozdravnikom narekuje ZZZS, normirani leta 1982, kar pomeni pred skoraj četrt stoletja. V zbornici so zato prepričani, da zobozdravstvenih postopkov iz leta 1982 kvalitativno skorajda v ničemer ne moremo enačiti s postopki v sodobni zobni ordinaciji leta 2005."
V primeru, da pacient izbere storitev in material, ki presega pravice iz pravil zavarovalnice, bo za storitev doplačal le razliko med novo ceno točke (1070,61 tolarjev) in ceno, ki mu jo zagotavlja zavarovalnica (515,61 tolarjev). V kolikor pa gre za zobozdravstveno storitev, ki ni na spisku pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, bo plačal storitev v celoti in ceni 1070,61 tolarjev, torej samoplačniško.
Bručan: Gre za neutemeljen poskus ZZS
Navodilo za spremembo cene zobozdravstvenih storitev, ki ga je sprejel odbor za zobozdravstvo, je po mnenju ministra za zdravje Andreja Bručana nek neutemeljen poskus, ki želi spremeniti nekatere materiale, pa tudi storitve iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v nadstandard. Kaj takega pa je možno le v okviru dogovarjanj med partnerji, je poudaril minister. Zdravniška zbornica Slovenije bi bila o takšnem svojem postopku dolžna obvestiti Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in ministrstvo za zdravje, česar pa ni storila. Višanje cen zobozdravstvenih storitev pa se ministru zdi nepotrebno.
Predlagal več vpliva zdravstvenega ministrstva
Ministrstvo za zdravje zaradi omenjenega navodila posebnih ukrepov zaenkrat ne predvideva, se bodo pa po ministrovih besedah morali z zbornico dogovoriti, da do takšnih in podobnih poskusov ne bo prihajalo. Tisti, ki se bo neposredno odzval, je ZZZS, je menil. V odgovoru na novinarsko vprašanje pa je komentiral tudi možnost, da lahko zbornica prosto odloča in dvigne vrednost točke, ko gre za cene samoplačniških storitev. Dejal je, da bi bilo dobro, če bi ministrstvo na tem področju imelo določen vpliv in da bodo ukrenili vse potrebno, da bi do tega tudi prišlo in bi ministrstvo k takšni spremembi dajalo soglasje.
ZSSS: Zdravniška zbornica ne deluje zakonito
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ostro protestirajo proti "samovoljni odločitvi" odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije, da 26 zobozdravstvenih storitev po novem ne bo več del standardnih storitev, temveč nadstandardnih, ki bodo tako postale samoplačljive. V zvezi s tem javno pozivajo ministra za zdravje Andreja Bručana, da zaščiti javni interes in nemudoma poskrbi, da bo zbornica delovala zakonito, so sporočili iz ZSSS.
V zvezi poudarjajo, da zbornica ni pooblaščena, da določa, katere so pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. To sme z zakonom določiti le državni zbor in podrobneje na podlagi zakonskega pooblastila le skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Socialni partnerji in vlada so aprila 2003 sprejeli in podpisali socialni sporazum za obdobje 2003 - 2005, ki med drugim govori, da se seznam pravic, ki jih v celoti zagotavlja obvezno zdravstveno zavarovanje, lahko spreminja le ob soglasju socialnih partnerjev, torej na Ekonomsko socialnem svetu, opozarjajo v ZSSS.
ZZZS proti neupravičeni zahtevi doplačila
Kot je znano, je ZZZS v četrtek v zvezi z okrožnico odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije, po kateri so samoplačniške zobozdravstvene storitve za 108 odstotkov dražje, sporočil, da so navedbe v okrožnici zaskrbljujoče. Drugačno vrednotenje nekaterih storitev in njihovo preimenovanje v višji standard je po njihovem nesprejemljivo. Iz okrožnice je namreč mogoče razbrati, da bodo zobozdravniki storitve, ki jih je odbor za zobozdravstvo označil kot nadstandardne, začeli zaračunavati zavarovanim osebam po novi ceni - vrednost točke ne sme biti nižja od 1070 tolarjev.
Takšno ravnanje pa bi po mnenju ZZZS pomenilo kršenje pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. ZZZS bo sicer, če bo do takšnih primerov v praksi tudi dejansko prihajalo, zavarovanim osebam, od katerih bodo zobozdravniki neupravičeno zahtevali doplačila, na podlagi priloženega računa vrnil neupravičeno vplačana sredstva in za enak znesek zmanjšal svojo obvezo do izvajalca, ki bo ravnal v nasprotju s predpisi obveznega zdravstvenega zavarovanja. Zavarovane osebe zato naprošajo, da od zobozdravnikov v primeru kakršnih koli (do)plačil dosledno zahtevajo izdajo računa.
V ZZZS med drugim še opozarjajo, da se okrožnica sklicuje na " standarde" iz zelene knjige, ki pa teh sploh ne določa. To je namreč dokument, ki določa spisek storitev in njihove časovne ter delovne normative in služi kot osnova za določanje cen ter evidentiranje in obračunavanje storitev.