DZ o finančni krizi in slovenski manjšini

Državni zbor bo v nadaljevanju izredne seje razpravljal o neomejenem jamstvu države za bančne vloge in o ustanovitvi novega ministrstva brez listnice za slovensko manjšino v sosednjih državah.

Objavljeno
11. november 2008 08.23
Ti.B./STA
Ti.B./STA
Ljubljana - DZ ima na dnevnem redu današnjega nadaljevanja izredne seje predloga novel dveh zakonov, ki ju je v odgovor na finančno krizo pripravila še vlada Janeza Janše. Predlog novele zakona o bančništvu predvideva neomejena jamstva za bančne vloge, predlog novele zakona o javnih financah pa dodatno zadolževanje in izdajanje poroštev.

 

Banke s sedežem v Sloveniji po veljavnem zakonu o bančništvu jamčijo za izplačilo vlog pri banki, nad katero je bil začet stečajni postopek, do zneska 22.000 evrov. Z uveljavitvijo novele zakona bo uveljavljeno neomejeno jamstvo, in sicer - kot je v ponedeljek na seji odbora DZ za finance in monetarno politiko dejal minister za finance Andrej Bajuk - da bi preprečili odlivanje vlog iz naših bank v tujino. Potrebna sredstva za poplačilo vlog nad omenjenimi 22.000 evri bo zagotovila država.

 

V skladu z novelo zakona o javnih financah bo med izrednimi razmerami zaradi finančne krize dovoljeno dodatno zadolževanje in izdajanje državnih poroštev izven zakonsko določenega obsega oz. rebalansa proračuna. Dodatno zadolževanje bo dovoljeno za financiranje kapitalskih naložb in odobravanje posojil določenim finančnim ustanovam, državna poroštva pa bodo dovoljena bankam in hranilnicam do višine osem milijard evrov glavnic.

 

DZ bo na današnji seji obravnaval tudi spremembe zakona o vladi in zakona o poslancih, ki jih predlagajo poslanci štirih najverjetnejših koalicijskih strank SD, Zaresa, LDS in DeSUS. S predlogom zakona o dopolnitvi zakona o vladi poslanci omenjenih strank predlagajo ustanovitev novega ministrstva brez listnice za področje odnosov med RS in avtohtono slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah ter med RS in Slovenci po svetu. Ustanovitev omenjenega ministrstva zahteva zakon o odnosih RS s Slovenci zunaj njenih meja, ki je bil sprejet aprila 2006.