Ljubljana - Poslanke in poslanci so na današnjem izrednem zasedanju s 37 glasovi za in nobenim proti sprejeli poročilo parlamentarne preiskovalne komisije o prodajah deležev Kada in Soda v 83 družbah. Vladi in nadzornim institucijam so med drugim naložili, da ga upoštevajo in na njegovi podlagi ustrezno ukrepajo.
DZ je vladi tudi predlagal, da kot edini ustanovitelj Kada in Soda vodi politiko, začrtano ob začetku mandata, ki omogoča optimalen izplen pri vodenju naložb, ter da v vodstvene in nadzornega organe Agencije za trg vrednostnih papirjev in urada za varstvo konkurence imenuje politično neobremenjene in mednarodno priznane strokovnjake.
Preiskovalna komisija je v poročilu ugotovila, da sta Kad in Sod v obdobju 1994-2005 prodala deleže v skupno več kot 2000 družbah. Glavnina kapitalskih deležev je bila po ugotovitvah komisije prodana na nejaven način, s čimer je bila onemogočena udeležba konkurenčnih kupcev in s tem doseganje optimalne prodajne cene. S tem je bilo kršeno načelo poslovanja Kada in Soda kot dobrih gospodarjev.
Nejaven način prodaj je imel po besedah predsednika komisije Branka Mariniča (SDS) podlago v praksi in predpisih, ki jih je uvedla in uzakonila dolgoletna vladajoča garnitura LDS in ZLSD oz. današnja SD.
Obravnava poročila preiskovalne komisije je sicer minila ob odsotnosti poslank in poslancev Zaresa in SD, glasovanje o poročilu pa tudi brez poslancev LDS.
Obstrukcija poslancev Zaresa in SD
Kot omenjeno, so poslanke in poslanci Zaresa in SD obravnavo te točke obstruirali. V poslanski skupini Zares bi bili pripravljeni sodelovati, če bi komisija zaradi novih dejstev zaslišala tudi prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota in nekdanjo državno sekretarko na ministrstvu za gospodarstvo Andrijano Starino Kosem. Kot je povedala poslanka Zaresa Majda Širca, je preiskovalna komisija namenjena preprečiti preiskavo prodaje Mercatorja in je brez dodatnih zaslišanj povsem neverodostojna.
V poslanski skupini SD pa menijo, da je bilo delo preiskovalne komisije nestrokovno, površno, nekorektno in nekonsistentno, poročilo pa da je politični pamflet, namenjen obračunavanju z opozicijo pred volitvami. "Imejte svoj cirkus, mi pri tem ne bomo sodelovali," je pred odhodom iz dvorane dejal vodja poslanske skupine Miran Potrč.
Avgusta štiri odstotke višji socialni prejemki
DZ je s 60 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo zakona o usklajevanju socialnih transferjev, s katero se bodo socialni prejemki usklajevali dvakrat letno, in sicer še vedno z rastjo cen življenjskih potrebščin. Socialni prejemki se bodo prvič povišali avgusta, predvidoma za dobre štiri odstotke.
Sprejeta novela tako določa, da se bodo socialni transferji z rastjo cen življenjskih potrebščin usklajevali dvakrat na leto, in sicer januarja in julija. Ker bo novela začela veljati dan po objavi v Uradnem listu, se bodo socialni prejemki prvič zvišali avgusta, predvidoma za 4,1 odstotka. Za povišanje transferjev bo treba zagotoviti 25 milijonov evrov, od tega 16 milijonov iz državnega proračuna.
Avgusta se bodo tako povišali socialni prejemki, ki se izplačujejo iz državnega in občinskih proračunov, ter transferji, ki jih izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Med njimi so denimo denarne socialne pomoči, otroški dodatki, nadomestila brezposelnim, invalidnine, štipendije ter dodatki za pomoč in postrežbo.