Ecosova bioplinarna v prodajo ali najem

Po dolgem zavlačevanju končno stekel stečaj nad družbo Ecos, lastnico Bioplinarne Lendava.

Objavljeno
20. oktober 2017 13.03
Jože Pojbič
Jože Pojbič

Lendava − Dolga zgodba izigravanja ter kršenja predpisov in dovoljenj, ki so si ga privoščili lastniki družbe Ecos in njene Bioplinarne Lendava, se počasi približuje koncu. Ker je višje sodišče po skoraj poldrugem letu izmikanja nad družbo Ecos v tem mesecu vendarle potrdilo začetek stečajnega postopka, bo stečajni upravitelj Matjaž Nanut končno lahko ukrepal tako, kot je načrtoval že spomladi: bioplinarno bo dal v najem drugemu najemniku ali jo prodal. A v občini nad tem niso navdušeni.

V obdobju, ko so se vrstile nepravilnosti in težave z omenjeno bioplinarno in ko je prebivalcem okoliških naselij zaradi neznosnega smradu dokončno zavrelo in so zahtevali ukrepanje, je imela bioplinarno v najemu družba Ecos Center, d. o. o., ki je prav tako kot Ecos, d. o. o., v lasti družine Jožefa Pavlinjeka. Že kmalu po začetku delovanja bioplinarne so se začeli okoliški prebivalci pritoževati zaradi smradu, okoljska inšpekcija pa ukrepati, a lastniki so skoraj vedno zamujali z izvedbo zahtev inšpekcij, nekaterih pa preprosto niso izvedli. 

Inšpekcijski pregledi in ukrepi so se zgostili v letošnjem letu, ker je bil tudi smrad v krogu nekaj kilometrov od bioplinarne vse hujši. Na koncu je inšpekcija prepovedala vsakršno predelavo odpadkov zaradi neizvršitve ene od odločb, ki je postala pravnomočna v septembru, pa je okoljska inšpekcija Arsa poslala tudi predlog za odvzem okoljevarstvenega dovoljenja. Te dni so postale pravnomočne še tri neizvršene inšpekcijske odločbe, zato bo okoljska inšpekcija svoj predlog za odvzem OVD še dopolnila. 

Medtem pa je končno normalno stekel stečajni postopek nad družbo Ecos in murskosoboško okrožno sodišče je stečajnemu upravitelju Matjažu Nanutu že dalo soglasje, da začne zbirati ponudbe za oddajo bioplinarne v najem in za njeno sanacijo. To pomeni tudi, da bo stečajni upravitelj prekinil pogodbo z Ecos Centrom in da Jožef Pavlinjek ne bo več imel vpliva na dogajanje v zvezi z bioplinarno.

Darinka Zorko iz odvetniške pisarne Nanut nam je dejala, da so potencialne najemnike začeli iskati že pred pravnomočnostjo sklepa o začetku stečajnega postopka, da bi lahko čim prej dobili najemnika, ki bi uredil katastrofalno stanje bioplinarne in jo znova zagnal. Tako bi ohranili njeno vrednost, kar je ena od nalog stečajnega upravitelja. »Toda postopek iskanja najemnikov je trenutno 'na čakanju', ker se z banko, ki je največja upnica, pogovarjamo o tem, kakšna rešitev bi bila najboljša in najugodnejša za upnike. Odločamo se med oddajo v najem, prodajo ali še kakšno tretjo možnostjo, odločitev pa bo znana do konca tega meseca.«

Na naše vprašanje, ali bo morebiten odvzem okoljevarstvenega dovoljenja bioplinarni negativno vplival na zanimanje za njen najem ali nakup, pa je dejala, da bo odvzem posledica neustreznega vodenja in da bo z ustreznejšim upravljavcem dovoljenje mogoče dobiti nazaj.

Sicer pa za ponovni zagon lendavske bioplinarne okoljevarstveno dovoljenje sploh ni potrebno. Dovoljenje se namreč nanaša le na predelavo organskih odpadkov, medtem ko za predelavo in pridobivanje bioplina iz zelene mase, ki se v zakonodaji obravnava kot surovina, in ne kot odpadek, okoljevarstveno dovoljenje ni potrebno.  

»Z zeleno biomaso v občini ne bi imeli težav, toda bioplinarna je v tako slabem stanju, da ne ustreza ničemur, in veliko časa in denarja bi bilo treba vložiti, da bi jo usposobili za ponovno delovanje. Zato občina vztraja pri tem, da objekt ni primeren za obratovanje, in nekdo bi moral biti zelo predrzen, da bi si jo upal znova zagnati. Mi se bomo borili do konca,« pa nam je dejal lendavski župan Anton Balažek.