Električni paralizator ostaja

Vlada je zavrnila predlog novele zakona o policiji poslanca LDS Marka Pavlihe. Ta meni, da bi moral o prisilnih sredstvih policije odločati zakonodajalec.

Objavljeno
01. april 2006 12.47
Policija
Ljubljana – Vlada je na zadnji seji sklenila, da bo državnemu zboru predlagala, naj zavrne predlog novele zakona o policiji, ki jo je v parlamentarni postopek vložil poslanec opozicijske LDS Marko Pavliha in ki se nanaša na pogoje za uporabo električnega paralizatorja. Vlada je pri pripravi negativnega mnenja upoštevala tudi podatke ministrstva za notranje zadeve, ki navaja, da je bilo v letu 2003 pri opravljanju policijskih nalog napadenih kar 325 policistov, med njimi je bilo 113 lažje poškodovanih.

Poslanec v predlogu novele zakona navaja, da zakon o policiji pušča odprto možnost uvajanja posameznih prisilnih sredstev, ko predpisuje, da spadajo med prisilna sredstva tudi druga sredstva, namenjena za pasivizacijo. S tem je po njegovem dopuščena prevelika možnost uvajanja različnih prisilnih sredstev s podzakonskim aktom. S takšnimi prisilnimi sredstvi se grobo posega v človekove pravice, zato bi o njihovi uvedbi moral odločati sam zakonodajalec in ne izvršilna veja oblasti.

Policisti ne morejo imeti na voljo le strelnega orožja

Vlada je v svojem mnenju o predlaganem zakonu med drugim zapisala, da se prisilna sredstva, ki jih uzakonja zakonodajalec, ne razlikujejo samo po tehničnih značilnostih, temveč tudi po učinku in možnih posledicah, ki jih lahko policist povzroči osebi, proti kateri takšno sredstvo neposredno uporabi. Glede na predvidene posledice in namembnost uporabe je zakonodajalec tudi predpisal različno stroge pogoje za uporabo posameznih vrst prisilnih sredstev.

Glede na zakonske pogoje so sredstva za pasivizacijo oseb vmesno prisilno sredstvo med fizično silo, palico in plinskim razpršilcem na eni strani, ter na drugi strani strelnim orožjem kot najhujšim prisilnim sredstvom. "Če bi se uporaba sredstev za pasivizacijo, ki lahko delujejo na večji razdalji, zakonsko prepovedala, policisti ne bi imeli možnosti uporabiti milejšega prisilnega sredstva pri napadu s smrtonosnim orožjem ali sredstvom, ampak le strelno orožje," trdi vlada v odklonilnem mnenju.

Ob tem se sklicuje na 51. člen zakona o policiji, po katerih smejo policisti uporabiti le tisto prisilno sredstvo, s katerim opravijo nalogo z najmanjšimi škodljivim posledicami za osebo, proti kateri ga uporabijo.

Uporaba paralizatorja predvsem v zaprtih prostorih

Električni paralizator, ki lahko deluje na razdaljo (npr. Taser X-26), je po mnenju vlade ob določenih pogojih edina alternativa strelnemu orožju. "Z uporabo električnega paralizatorja se v določenih situacijah lahko izognemo uporabi strelnega orožja, kar se najpogosteje lahko zgodi v zaprtih prostorih," dodaja vlada.

Študije o električnem paralizatorju znamke Taser M-26 in X-26, ki so jih opravili v tujini, so potrdile, da so pri njegovi uporabi bistveno manj pogoste poškodbe, tako napadalcev kot policistov, in da je tudi verjetnost nastanka poškodb bistveno manjša kot pri uporabi drugih vrst prisilnih sredstev. Najpomembnejše pa je, da se je z uvedbo taserja bistveno zmanjšalo število smrtnih primerov zaradi uporabe prisilnih sredstev, še dodaja vlada.