Epidemija bi okužila do 40 odstotkov populacije

Po projekcijah WHO je možno, da bi v primeru hujše epidemije nove gripe v Sloveniji zbolelo od 25 do 40 odstotkov ljudi. Na UKC ljubljana svarijo pred paniko in pravijo, da so na morebitno epidemijo dobro pripravljeni.

Objavljeno
28. julij 2009 16.56
An.B./STA
An.B./STA
Ljubljana - Po projekcijah WHO je možno, da bi v primeru hujše epidemije nove gripe v Sloveniji zbolelo od 25 do 40 odstotkov ljudi. "Kakšna bo v resnici zbolevnost, bo odvisno od učinkovitosti in dostopnosti cepljenja, od lastnosti samega virusa in od dejavnikov, ki sami po sebi niso dobro razumljeni," je dejala Tatjana L. Zupanc iz UKC Ljubljana.

 

Ob tem je Tatjana Lejko Zupanc s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana izpostavila, da se moramo zavedati, da bo obenem krožil tudi virus sezonske gripe. Vsekakor je naloga zdravstvenega sistema, da se pripravi na najbolj črn scenarij, je menila in izrazila upanje, da bo intenziteta epidemije manjša.

 

Trenutna smrtnost okužbe z virusom nove gripe znaša manj kot odstotek. Podobno velja tudi za potrebe po hospitalizaciji. Vsaj petina hospitaliziranih pa potrebuje intenzivno terapijo. Po mnenju Zupančeve to ni več zanemarljiva številka, če je obolevnost velika. "Bolj natančne ocene bo možno podati potem, ko bo dokončno jasna situacija na južni polobli, kjer trenutno epidemija še poteka," pravi.

 

Zdravniki pripravljeni

 

Ljubljanski univerzitetni klinični center (UKC) se po besedah Tatjane Lejko Zupanc intenzivno pripravlja na epidemijo gripe že od začetka pojava nove gripe. Po njenem je potrebno natančno opredeliti strukturo delovanja, zagotoviti materialne in kadrovske pogoje, obenem pa zagotoviti funkcioniranje nujno potrebnih zdravstvenih aktivnosti za druge bolnike.

 

O tem, ali bo uvedeno obvezno cepljenje zdravnikov, pa Zupančeva pravi, da cepljenje po zakonu o nalezljivih boleznih sedaj ni več obvezno za nobeno skupino prebivalstva in tudi zdravstveni delavci ga imajo pravico odkloniti. Vendar je opozorila, da bodo "vsekakor z ustreznim akcijami spodbujali čim večjo precepljenost zdravstvenih delavcev v ljubljanskem kliničnem centru".

 

Tatjana Lejko Zupanc sicer predvideva, da bo kadrovska situacija zelo pereč problem, ki ga bodo, pravi, delno rešili s prerazporeditvijo kadrov, začasno ukinitvijo dopustov in drugih odsotnosti. V primeru res hudih problemov pa se nameravajo obrniti po pomoč tudi na medicinsko fakulteto in visoko zdravstveno šolo ter na upokojene zdravstvene delavce.

 

Panika ne koristi nikomur

 

Opozorila je tudi, da je zbujanje panike nepotrebno in nekonstruktivno. Njihova dolžnost je, da se po najboljših močeh pripravijo na situacijo, o kateri vemo le malo in ki je le plod statističnih projekcij, čeprav temelji na nekaterih zgodovinskih dejstvih.