EU: Členitev Slovenije na dve regiji je ugodna

Evropska komisarka za regionalno politiko Huebnerjeva je dejala, da je prva ocena EU o členitvi Slovenije na dve regiji ugodna in skladna s predpisi.

Objavljeno
30. marec 2006 16.07
Predlog za dve kohezijski regiji
Bruselj - Prva ocena Evropske unije o členitvi Slovenije na dve regiji je ugodna. "Prejeli smo prvo mnenje Eurostata, ki je pozitivno in pravi, da je zahteva po delitvi Slovenije na dve regiji po klasifikaciji NUTS 2 skladna s predpisi," je povedala evropska komisarka za regionalno politiko Danuta Huebner. Ob tem je sicer dodala, da gre formalni predlog v tej smeri lahko v obravnavo šele letos jeseni.

"Slovenska vlada je predlog za členitev na dve regiji na ravni NUTS 2 podala novembra lani in neformalno je preverjen in je okej, popravki niso potrebni. Uradno pa lahko sledeč predpisom predlog obravnavamo v drugi polovici leta 2006, v veljavo pa bo stopil leta 2008," je razložila komisarka.

Dve regiji edina možna rešitev, za tri upanja ni bilo

"V prihodnji finančni perspektivi EU za obdobje 2007-2013, sledeč decembrskemu dogovoru, bo Slovenija na ravni NUTS 2 še vedno obravnavana kot ena regija in bo polno upravičena do sredstev iz konvergenčnih ciljev - ima torej najboljši možni izplen. V naslednji perspektivi (po letu 2013, op. p.) pa bo lahko država razdeljena na dve regiji, na vzhodni in zahodni del, kar ji bo pomagalo, ker gre za regiji na različni stopnji razvoja," je dodala Huebnerjeva.

Možnost, da bi bila Slovenija razdeljena na tri regije, pa je Huebnerjeva zavrnila. "O tem smo veliko razpravljali s slovenskimi predstavniki, a tri regije ne bi izpolnile pogojev iz uredbe, ki je stroga in za spremembo katere upanja ni. Dve regiji sta verjetno edina možna rešitev, za tri upanja ni bilo. Poleg tega Slovenija ni med najrevnejšimi članicami, nekoč bo 'diplomirala' iz strukturne pomoči. Mislim, da je ta rešitev najboljša možna," je dejala komisarka.

Spremembe v teritorialni členitvi možne le vsaka tri leta

Kot je sicer znano, je Slovenija uradno zahtevo za razčlenitev na dve regiji po dolgih domačih razpravah v Bruselj poslala novembra lani, tudi pod časovnim pritiskom, saj tedaj ni bilo jasno, ali bo finančna perspektiva EU 2007-2013 decembra sprejeta - če ne bi bila, bi država iz prihodnjega proračuna prejela precej manj sredstev, saj bi kot ena regija na ravni NUTS 2 presegla kriterije za upravičenost do največjega kosa denarja iz strukturnih skladov.

Klasifikacija NUTS na ravni dve je namreč podlaga za črpanje sredstev iz strukturnih skladov EU, kjer največji del odpade na države, ki ne presegajo praga 75-odstotne povprečne razvitosti EU. Uredba EU o skupni klasifikaciji teritorialnih enot za statistiko (NUTS) iz leta 2003 pa določa, da se regija med drugim opredeljuje tudi po številu prebivalcev, kjer je najnižji prag 800 tisoč ljudi.

Nadalje ta uredba tudi določa, da so spremembe v teritorialni členitvi, razen v izjemnih primerih, možne le vsaka tri leta. Prva priložnost je tako letos. Če v članici pride do ozemeljskih členitev, mora o tem obvestiti Evropsko komisijo in ta njeno vlogo preuči skupaj s statističnim uradom Eurostatom, kamor zapadejo vsa statistična vprašanja, in v sodelovanju z državo. V primeru pozitivne ocene komisija poda predlog za spremembo členitve.

Spremembe v veljavi od januarja 2008

Kot so pojasnili viri v Bruslju, naj bi komisija prvič tak predlog, predvidoma za več držav, podala v prvi polovici letošnjega leta, najverjetneje junija, nato pa naj bi se sledeč konzultacijam med državami članicami po postopku komitologije potrjeval v okviru odbora za statistični program. Spremembe po uredbi v veljavo stopijo 1. januarja drugega leta po njihovem sprejemu, v tem primeru torej 1. januarja 2008.

Ob tem pa so viri še opozorili, da je glede finančne perspektive za prihodnje sedemletno obdobje vendarle treba počakati še na končni dogovor med tremi institucijami EU, to je Svetom EU, Evropskim parlamentom in komisijo. Če ta razplet v aprilu ne bo ugoden, se stvari lahko namreč znova zapletejo.