Eva Irgl za umiritev strasti

V SDS želijo zaključiti politiziranje, ki se je razvilo ob razpravi poslanca Pavla Ruparja. Očitki se namreč kljub javnemu opravičilu Ruparja in SDS nadaljujejo.

Objavljeno
05. julij 2005 15.46
Eva Irgl
Ljubljana - V SDS želijo zaključiti politiziranje teme, ki se je razvila ob razpravi poslanca SDS Pavla Ruparja, je v današnji izjavi za javnost zapisala poslanka SDS Eva Irgl. S svojim zgledom želijo pokazati na kulturni nivo dialoga znotraj in izven DZ. Kljub javnemu opravičilu Ruparja in dvema javnima obžalovanjema poslanske skupine SDS se namreč očitki poslancem, predsedniku DZ Francetu Cukjatiju in celo predsedniku vlade Janezu Janši nadaljujejo, je povedala Irglova.

Irglova opozarja na dvojna merila

V izjavi je Irglova tudi navedla nekaj primerov, ki niso bili deležni nobene pozornosti civilne družbe. " Nismo pozabili na izjavo varuha človekovih pravic, ko je govoril o Trobcu, in sicer, da se je takrat, ko je sežigal ženska trupla, iz dimnika valil dim t.i. p... dim ," je povedala Irglova. Obenem je izrazila začudenje, da se t.i. civilna družba v eni in isti obliki pojavlja na vseh spolitiziranih temah. Zato se sprašuje, kje je bila ta civilna družba v primeru pretepenega novinarja Mira Petka in zgodbi delavk Peka. SDS sicer čudi, da se v teh primerih ni nihče odzval.

Iz največje parlamentarne stranke so sicer prvotno sporočili, da bo izjavo podala poslanka SDS Alenka Jeraj, sopodpisnica pisma, ki ga je devet poslank DZ glede Ruparjevega nastopa naslovilo na predsednika DZ. V njem so poslanke zaradi incidenta, do katerega je prišlo ob razpravi o vladnem predlogu zakona o registraciji istospolnih skupnosti, pozvale Cukjatija, naj javno obsodi "prakso sovražnega govora ter seksističnih nastopov". Eva Irgl pa se ni podpisala pod omenjeno pismo.

Kot je znano, je na javno obsodbo naletela izjava Ruparja o "odredbi obveznega zakonskega pregleda mednožja za ugotovitev spola", kar se je nanašalo na opozicijski poslanki Majdo Širca in Majdo Potrata, ki je bila izrečena na zadnji seji DZ med razpravo o vladnem predlogu zakona o registraciji istospolnih skupnosti. Poleg "skrajno žaljive izjave" poslanca Ruparja je za LDS obsojanja vreden tudi neodziv podpredsednika državnega zbora iz vrst SNS Saša Pečeta, ki je v tistem trenutku vodil sejo državnega zbora. Peče sicer meni, da je ravnal korektno.