Faz: Skoraj odstranjeni vodja diplomacije

Da Dimitrij Rupel ni mogel postati veleposlanik na Dunaju, se mora zahvaliti zlobi svojega nekdanjega podrejenega, današnjega predsednika Danila Türka, je zapisal Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Objavljeno
02. december 2008 21.56
Dimitrij Rupel
Peter Žerjavič
Peter Žerjavič
Berlin - Da Dimitrij Rupel ni mogel postati veleposlanik na Dunaju, se mora zahvaliti zlobi svojega nekdanjega podrejenega, današnjega predsednika Danila Türka, je v torek v članku o »slovenski burki o nekdanjem zunanjem ministru Ruplu« zapisal Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz). V članku ugotavljajo, da Rupla povezujeta z Winstonom Churchillom navduševanje nad zunanjo politiko in nepripravljenost, da bi ga pri njegovih nagibih omejevale vsakokratne notranjepolitične okoliščine. Očitek, da je pripravljen sprejeti vse, če le lahko ostane zunanji minister, po pisanju omenjenega časnika ni neupravičen, saj je bil Rupel vodja diplomacije tako pod levim Janezom Drnovškom kakor pod desnim Janezom Janšo. Ko je Janša septembra izgubil na volitvah, je moral Rupel »sprejeti, da se bo do nadaljnjega moral odpovedati svoji sanjski službi«.

 

Da je bil Rupel veleposlanik v Washingtonu, da je predsedoval Ovseju in da je uspešno vodil slovensko ekipo med predsedovanjem EU, ni spremenilo Türkove odločitve glede napotitve Rupla na Dunaj. »Rupel ni bil državni uradnik, bil je šef uradnikov,« je ugotavljal Faz glede slovenskega zakona o zunanjih zadevah, po katerem mora prihodnji veleposlanik službovati najmanj sedem let kot diplomat na zunanjem ministrstvu. Po pisanju časnika ni jasno, ali se je premier Borut Pahor odločil za imenovanje Rupla za osebnega odposlanca za zunanjo politiko, ker ga zelo ceni, ali pa se je hotel profilirati v odnosu do Türka. Pri tem citirajo pisanje Dela, ki da očita Pahorju, da se približuje konservativni opoziciji, omalovažuje pa ne samo lastne volivce, ampak tudi nestrankarskega zunanjega ministra Samuela Žbogarja. V levi koaliciji se po pisanju Faza postavlja vprašanje, ali ne bi bilo bolje odstraniti Rupla na Dunaj, kot da se vmešava v Ljubljani. »Tudi tovariši v Pahorjevi socialdemokratski stranki godrnjajo. Ploskanje je prišlo samo od konservativne opozicije,« je Faz sklenil članek z naslovom Skoraj odstranjeni vodja diplomacije.


Iz sredine tiskane izdaje Dela!