Štanjel − Zelo malo posegov je bilo potrebnih, da se voda po sto let starem glavnem vodovodnem sistemu Ferrarijevega vrta, ki je deloval brez črpalk in elektrike, in to na Krasu, skopem z vodo, ponovno pretaka.
V Ferrarijevem vrtu bodo danes znova odprli vodomet, nad grotto pa se bo zlila vodna zavesa. Maks Fabiani je v 20. letih prejšnjega stoletja v Ferrarijevem vrtu zasnoval vodovodni sistem, ki se napaja iz deževnice, voda pa se nato pretaka po talnih kanalih, cisternah, cevovodih v šestih avtonomnih, a vendarle povezanih sistemih. Ti so takrat imeli predvsem ekonomsko funkcijo, šele presežek vode po zadovoljitvi osnovnih potreb je bil za razvedrilo in okras. Za zalivanje vrta, pranje zelenjave in podobna opravila so uporabljali čisto vodo oziroma vodo, ki je v sistem pritekala s štanjelskih streh. Ta je bila predragocena za polnjenje bazena, v katerem so se zbirali presežki vode iz vseh sistemov, tudi tistih, ki so zbirali vodo s tal oziroma z ulic.
Na pobudo arhitektke in konservatorke, predsednice Ustanove Maks Fabiani Nataše Kolenc so s pomočjo ministrstva za okolje že pred desetletjem preiskali sistem, ugotovili, kje poteka in kje bi bil lahko poškodovan, poškodbe pa so, ker so bile majhne, odpravili že sproti. Šele v zadnjem času pa ji je s pomočjo občine Komen in mojstrov, prostovoljcev Kraškega vodovoda Sežana, uspelo dognati, kako vodovodni sistem deluje. »Rehabilitiramo dediščino, ki nam je bila ves čas na voljo, in jo vključujemo v sedanje življenje parka tako za zalivanje z brezplačno vodo kot za večjo promocijo in prepoznavanje vrednosti tega spomenika,« je pojasnila Kolenčeva.
Glavni, obnovljeni sistem poteka čez ves vrt v zavojih in s 17 malimi hidranti za priklop cevi za zalivanje, na koncu pa s presežki vode višje ležečih cistern napaja tudi bazen in vodne atrakcije. Da spet deluje in da bo spet namenjen zalivanju, so morali le očistiti ventile, nekatere pa zamenjati in opraviti še nekaj del.