Rehnova arbitraža ni idealna, na vrsti posvet s pravniki

Predsedniki parlamentarnih strank so na pobudo predsednika vlade Boruta Pahorja prvič sedli za skupno mizo in se seznanili z vsebino predloga evropskega komisarja Ollija Rehna o reševanju spora zaradi meje med Slovenijo in Hrvaško z arbitražo.

Objavljeno
28. april 2009 12.50
Zoran Potič
Zoran Potič
Ljubljana - Predsedniki parlamentarnih strank so na pobudo predsednika vlade Boruta Pahorja prvič sedli za skupno mizo in se seznanili z vsebino predloga evropskega komisarja Ollija Rehna o reševanju spora zaradi meje med Slovenijo in Hrvaško z arbitražo; to bi bila tudi podlaga za deblokado pogajalskega procesa med Evropsko unijo in kandidatko Hrvaško. Sestanek je bil informativen, prihodnji teden, predvidoma v sredo, se bodo znova sešli, je napovedal Pahor. Takrat je mogoče, po proučitvi vsebine predloga in posvetovanjih s pravniki mednarodnega prava, tudi iz tujine, pričakovati uradni odgovor Slovenije.

Premier Borut Pahor je ob predstaviti vsebine pogovora med predsedniki parlamentarnih strank brez možnosti postavljanja novinarskih vprašanj na kratko obnovil genezo zapleta med državama in spomnil, zakaj je Slovenija decembra lani izrekla zadržke več poglavij v pogajalskem procesu Hrvaške za polnopravno članstvo v Evropski uniji. Za ta korak se je odločila, ker kandidatka z gradivom, ki ga uporablja v pogajalskem procesu, prejudicira potek meje med državama.

Po izrečenih zadržkih je v spor posegla evropska komisija, kar je, meni Pahor, dobro. »Zdaj smo se znašli na stopnji reševanja zapleta, ko potrebujemo čas, potrpežljivost in široko politično podporo, da bi pobudo evropske komisije uspešno končali,« je dejal.

Občutljiva točka

Vrh slovenske politike je na točki, ko mora zelo natančno proučiti vse predloge. Do srede prihodnjega tedna, kakor je napovedal Pahor, bi lahko po tem prvem in informativnem pogovoru sledilo konkretnejše pripravljanje odgovora na Rehnov predlog. »Sloveniji se z odgovorom ne mudi. Vzeti si moramo čas, da se odločimo pametno in preudarno. Smo v fazi pobude komisarja Rehna, ko postaja vsebina predloga zahtevna za premislek in odločitev,« je pojasnil Pahor.

Kakor je mogoče razumeti premiera, bi Slovenija torej lahko že prihodnji teden posredovala uradni odgovor v Bruselj, ali se strinja s predlogom o arbitraži in v katerih točkah bi ga bilo treba spremeniti. Za uspeh Rehnove pobude je po Pahorjevih besedah ključno, da se politični akterji temeljito poslušajo, da slišijo strokovne ocene, jih upoštevajo in na tej podlagi poskušajo ustvariti politično enotnost v državi.

Več v sredini tiskani izdaji Dela