Ljubljana – "V imenu vlade izražam zadovoljstvo, da smo dosegli dogovor, s katerim je po desetih mesecih prekinjena stavka sodnikov," je med usklajevanji vlade in sodnikov glede uresničevanja ustavnih odločb o sodniških plačah dejal predsednik vlade Borut Pahor, ki se je pogovorov med dvema stranema udeležil prvič. Po njegovi oceni so zdaj ustvarjene razmere, da se usklajevanja pospešeno nadaljujejo, kar je tudi pomemben znak drugim socialnim partnerjem, da se z dogovori lahko doseže marsikaj.
To so bila četrta usklajevanja o sodniških plačah, potem ko je decembra lani ustavno sodišče že drugič presodilo, da so plačne razlike med poslanci, ministri in sodniki prevelike, saj je najnižja poslanska plača še vedno petnajst razredov višja od najnižje sodniške plače. O vsebini dogovorov še vedno ni mogoče izvedeti ničesar, saj usklajevanja potekajo za zaprtimi vrati, gradivo pa ima oznako interno. Tako bo do nadaljnjega tudi ostalo. Očitno je predlog vlade, ki ga je ta potrdila v četrtek, tako dodelan, da so se sodniki odločili, da do nadaljnjega prekinejo stavko.
Predsednica stavkovnega odbora sodnikov Janja Roblek je dejala, da so z vladno stranjo uskladili temeljna izhodišča, ki so za sodnike najpomembnejša, v nadaljevanju usklajevanj pa jih čaka še veliko nerešenih problemov. Predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen je izrazil zadovoljstvo, da so sodniki stavko prekinili še posebno zato, ker je osebno ni podpiral, saj se mu ne zdi pravi način za izražanje nezadovoljstva nad položajem sodnikov. Ostaja še veliko nerešenih vprašanj, je dodal, odločitev za prekinitev stavke pa mu pomeni korak, ki je bistveno pripomogel k izboljšanju ozračja.
Usklajene plače bi po odločbi ustavnega sodišča morale začeti veljati na začetku julija, Testen pa je ob tem poudaril, da so sodniki, potem ko bodo imeli plače skladne z ustavo, pripravljeni prispevati k reševanju krize enako kot drugi funkcionarji. "Imamo enako usodo kot oni," je dejal in dodal, da so sodniki v primerjavi z drugimi funkcionarji že doslej veliko prispevali k premagovanju krize, saj imajo v primerjavi z njimi že nekaj let ustavno prenizke plače.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je dejala, da so v dosedanjih usklajevanjih sodnikom dokazali, da jih razumejo kot enakovredno vejo oblasti, minister za pravosodje Aleš Zalar pa meni, da je odločitev o prekinitvi stavke predvsem dobra informacija za državljane, saj je v javnem interesu, da "sodstvo deluje normalno in da se krepi njegova avtoriteta".
Iz sobotne tiskane izdaje Dela