Ljubljana - Primopredajna pogodba o prevzemu nove pediatrične klinike (NPK) v Ljubljani je podpisana. Glavni akterji te zgodbe so se zbrali v za zdaj še prazni (navzven pa že z rožami okrašeni) stavbi, da bi, kot je dejal predstojnik Kliničnega oddelka za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo dr. Janez Primožič, obeležili »resnično zgodovinski dan za slovenske otroke in za kliniko, ki bo na novi lokaciji dobila možnosti tudi za povsem nove načine dela.« Šestnajst let je trajalo, da je po številnih kolobocijah pri načrtovanju in gradnji Slovenija (11 let po postavitvi temeljnjega kamna) vendarle dobila novo bolnišnico za otroke.
Šele v naslednjih dneh bodo dobili vso opremo, ki jo bodo do konca aprila nameščali in preizkušali. Ko bo zagotovljeno varno delovanje, se bo začela selitev, predvidoma bo to čez mesec dni. Strokovni direktor prof. dr. Ciril Kržišnik pravi, da se bo na novo lokacijo »konec maja preselila celotna klinika, edino otroška kirurgija bo skupaj z intenzivnimi terapijami preseljena približno mesec dni kasneje. Operacije pa bomo v novi kliniki začeli izvajati šele septembra.«
Problemov pa še ni konec. Zataknilo se je pri informacijski tehnologiji, o kateri se še pogajajo; pogodbo z izbranim dobaviteljem naj bi podpisali maja, v letu dni naj bi izpeljali tudi ta projekt. Še vedno pa se zapleta pri magnetni resonanci (MR) in računalniškem tomografu (CT), ki naj bi ju namestili v prizidku Zavoda za varstvo pri delu, ki stoji tik ob kliniki in kjer naj bi prostor dobili tudi laboratoriji. »Vsaj mi bi si želeli, da bi bilo tako - da bi torej laboratorij začel delovati do konca leta, MR in CT pa takrat, ko bodo zbrana sredstva zanju,« opozarja strokovni direktor.
Ta velika investicija postavlja pediatrično kliniko ob bok najboljšim bolnišnicam v svetu, je prepričano vodstvo UKC Ljubljana. Biserka Marolt Meden pa je v imenu Ustanove za novo pediatrično kliniko v Ljubljani povedala, da so donatorji doslej prispevali 2,1 milijona evrov. Nekaj tega denarja je že »vgrajenega« v novo stavbo, 1,3 milijona pa bodo namenili nakupu magnetne resonance.
Kaj bo z laboratorijem?
Ministru Miklavčiču se »zdi hecno, da tako veliko in lepa hiša nima laboratorija. Ne bom raziskoval, kdo in kako je to povzročil. Odgovornost nosi tisti, ki laboratorija ni načrtoval v stavbi, ki obsega 24.000 kvadratnih metrov poslovne površine, za laboratorij pa bi jih potrebovali 380.« Po predlogu vodstva pediatrične klinike naj bi prostore uredili v sosednji stavbi, za kar bi potrebovali nekaj sto tisoč evrov. Laboratorij bo očitno še kar nekaj časa deloval na novi lokaciji, iščejo prehodno rešitev, toda je Miklavčič opozoril, da so v novem urgentnem centru (projekt je trenutno v leru) predvideni centralni laboratoriji za vse stroke, torej tudi za pediatrijo.
Iz četrtkovega Dela.