Nezaupnica Pivčevi izglasovana: 33 glasov za in 19 proti

Glasovanje o nezaupnici predsednici Aleksandri Pivec na seji sveta Desusa je potekalo tajno. Nadaljevanje je predvideno 9. septembra.

Objavljeno
25. avgust 2020 16.30
Posodobljeno
25. avgust 2020 21.32
Poslanska skupina ne želi sodelovati z njo. FOTO: Jure Eržen/Delo
Suzana Kos, Barbara Eržen
Suzana Kos, Barbara Eržen
Na tajnem glasovanju in po štirih urah predhodne razprave se je pokazala realna slika podpore Aleksandri Pivec, predsednici stranke Desus. S 33 glasovi za ter 19 proti so ji člani sveta izglasovali nezaupnico. Sejo so nato prekinili in jo bodo zaradi različnih pravnih mnenj nadaljevali čez štirinajst dni.

Vmes bo sprejela svoje stališče do različnih pravnih mnenj še statutarnopravna komisija stranke. Prvo pravno mnenje je priskrbela Pivčeva in pravi, da jo lahko z mesta razreši le kongres, ki jo je tja tudi postavil, drugo pa Tomaž Gantar, predsednik sveta stranke, in po njem lahko odpokliče predsednico tudi svet stranke.

image
Poslanci Desusa so po številnih očitkih zaradi plačil ob gostovanjih po Sloveniji Pivčevo pozvali k odstopu, v nasprotnem primeru pa svetu stranke predlagali, da ji izreče nezaupnico. FOTO: Jure Eržen/Delo
Dokončno odločitev o pravnem zapletu bo sprejel svet stranke, ki je po statutu Desusa pristojen za razlago, če nastane spor zaradi nje. Odločitev sveta je dokončna, določa statut.

V najmanjši koalicijski partnerici poteka očiten interni strankarski spopad, kot ga še ni bilo. Desus je razklan. To je pokazalo tudi glasovanje o razširitvi dnevnega reda včerajšnje seje sveta stranke, ki je s 27 glasovi za, 23 proti ter dvema vzdržanima podprl predlog, da se na tej seji glasuje tudi o razrešitvi predsednice in imenuje začasno vodstvo stranke do kongresa. Ta naj bi bil predvidoma najpozneje 30. novembra.

Aleksandra Pivec je po prekinitvi seje povedala, da bo o vnovični kandidaturi za predsednico na tem kongresu še premislila. Desus je v nekaj mesecih pripeljala do razkola, zaradi katerega se lahko, je slišati, zgodijo tudi večji izstopi po lokalnih odborih. Očitki niso povezani le z dvomi o njenih zasebno-službenih potovanjih na Obalo in Kras ter afero Sript, temveč tudi z načinom vodenja in kadrovanja.

Vodja poslancev Franc Jurša, ki je Pivčevo tudi danes večkrat pozval k odstopu, je ob odhodu novinarjem dejal, da zaenkrat ostajajo poslanska skupina stranke, a da bodo zadevo dokončali. »To ni zaključek, ampak na nek način novi začetek,« je ocenil.