Maribor – Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Paloma je z občino Šentilj in podjetjem Paloma zakopalo bojno sekiro. Stranke so na sodišču sklenile poravnavo in iz gasilske zveze izključeno društvo bo vrnilo vozilo za gašenje požarov, ki sta ga kupili občina in tovarna. Odslej ga bo uporabljala zadnja.
Poravnavo so stranke podpisale za zaprtimi vrati sodne dvorane, a je kasneje predsednik PGD Paloma Silvo Fišer pojasnil, da gre za pogojno poravnavo, ki velja osem dni. Če v tem času nobena od strank od sporazuma ne bo odstopila, bo poravnava veljala, res pa je, da jo mora potrditi še upravni odbor PGD Paloma, saj Fišer sam noče odgovarjati za morebitne posledice.
Dogovor je, da bo društvo tovornjak v upravljanje predalo občini, ta pa se zavezuje, da bo vozilo predala v uporabo družbi Paloma. Lastnik bo ostal PGD Paloma, in to najmanj do sodnega zaključka pravde, ki se bo nadaljevala v četrtek in v kateri PGD Paloma zaradi izključitve toži Gasilsko zvezo Slovenske gorice.
PGD Paloma je Gasilska zveza Slovenske gorice iz svojih vrst vrgla lani in društvo iz Sladkega Vrha, ki ima prostore v povsem novem gasilskem domu, je posledično ostalo brez dovoljenja za intervencije. Vzrok je povsem banalen, sega pa v čas gasilskih tekmovanj v mladinskih kategorijah. Medtem ko Fišer zvezi očita, da je omejevala število ekip in je bilo društvo prisiljeno delati selekcijo, predsednik zveze Samo Vrtin odgovarja, da je PGD Paloma pripeljal tekmovalce od drugod in da so z namenom, da bi dosegli zmago, ponarejali tudi letnice rojstva tekmovalcev.
Sledila je izključitev iz gasilske zveze in vozilo za gašenje, ki sta ga kupili občina Šentilj in tovarna Paloma, je obstalo v garaži. Fišer je pojasnil, da so ga tovarni ponudili na posodo, vendar se jim v enem letu ni uspelo uskladiti glede pogodbenih določil, tovarna pa se je nazadnje skupaj z občino odločila za 147.394 evrov vredno tožbo: »Naš cilj je bil, da vozilo služi svojemu namenu v tovarni, ki je požarno najbolj ogrožen objekt, in Paloma je nakup financirala, da si zagotovi požarno varnost. Temu cilju smo se približali.«
Župan Šentilja Edvard Čagran je pojasnil, da mora PGD Paloma vozilo za gašenje predati do 15. septembra, lahko pa zaenkrat obdrži kombi, ki je prav tako predmet sodnega spora: »Kombi smo pustili, da smo našli vsaj eno rešitev, dokler se zadeve ne rešijo. Kolikor se je dalo, smo popustili, nimamo interesa zaostrovati.« Za kombi je občina primaknila 15.000 evrov, preostanek denarja je PGD Paloma zbrala z dobrodelnimi prispevki in z oprostitvijo davka od nakupa vozila za gašenje, saj ima status humanitarnega društva.