Gaspari bo človek iz ozadja, Križanič politično neizkušen

Kako so Pahorjeve izbrance leta 2008 ocenili Američani.

Objavljeno
07. september 2011 14.14
Posodobljeno
07. september 2011 14.14
T. L.
T. L.
LJUBLJANA – V burni politični jeseni, ko premier Borut Pahor v parlamentu išče soglasje za nove ministrske kandidate, ki naj bi po izstopu Zaresa iz koalicije in odstopu LDS-ove Katarine Kresal s položaja ministrice za notranje zadeve, popolnili praznino v kadrovsko oslabljeni vladi, Wikileaks razkriva nove zakulisne podrobnosti iz novembra 2008. Depeša razkriva, kako je prve Pahorjeve kandidate ocenil tedanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Yousif B. Ghafari.

V depeši je zapisal, da je z izbiro Pahor uspel zadovoljiti svoje koalicijske partnerje, prav tako pa se je držal obljube, da bo ekipo sestavil na podlagi strokovnosti kandidatov. S tem je pokazal na moč, ki jo ima v lastni stranki in znotraj koalicije, o čemer so številni dvomili, je zapisal veleposlanik. Uvodne besede pred predstavitvijo posameznih kandidatov veleposlanik zaključi z ugotovitvijo, da bodo vsi vodje koalicijskih strank zasedli ministrske položaje in da bo ministrstvo za zunanje zadeve vodil nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA Samuel Žbogar.

Gaspari minister iz ozadja

Oceno Pahorjevih kandidatov Ghafari začne z Mitjo Gasparijem, ki mu bo v vladi kot ministru brez listnice pripadla vloga glavnega finančnega svetovalca, saj da Pahorju manjka znanja s področja financ, Gaspari pa ima bogate izkušnje kot finančni minister in guverner Banke Slovenije. Gaspari je veleposlaniku zaupal, da bo odgovoren za delovanje ministrstva za finance ter ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Medtem ko bo minister za finance odgovoren za reševanje kritičnih situacij, bo Gaspari deloval iz ozadja, Gasparijeve besede razkriva Wikileaks.

Politično neizkušeni Križanič

Franciju Križaniču manjkajo politične izkušnje, bo pa skrbel za vzdrževanje stabilnosti finančnega sistema Slovenije, je o ministru za finance zapisal veleposlanik. Zaradi pomanjkanja političnih izkušenj bo potreboval pomoč Pahorja in Gasparija, s katerim sta tesna prijatelja in bosta zato dobro sodelovala, je predvidel ameriški veleposlanik.

Žbogar jim je bil zelo všeč

Nad Žbogarjem so Američani navdušeni. Pričakovali so dobro sodelovanje z Žbogarjem. »Naši kolegi na MZZ« so po besedah Ghafarija pozdravili Žbogarjevo imenovanje, upali pa so tudi, da se bo z njim na ministrstvo vrnilo nekaj pozitivne energije. Žbogar naj bi potreboval močnega generalnega sekretarja, ki bo povrnil red med zaposlenimi. Ghafari pravi, da Žbogarju primanjkuje strankarskih povezav, je pa v tesnih odnosih s slovenskim predsednikom Danilom Türkom.

 

Se nadaljuje.