Ljubljana - »NLB nujno potrebuje ne samo novega predsednika uprave, ampak celo novo upravo. Vsaj jaz tako mislim,« je v pogovoru za Delo povedal minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari. Na vprašanje, kdo je njegov favorit za vrh NLB, pa je odgovoril, da »ne sodelujem v tej akciji, zato nimam favoritov. Izbrati bo moral nadzorni svet, med kandidati, ki se bodo javili na mednarodni razpis. Upam, da bo tokrat nadzorni svet izbiro izpeljal tudi vsebinsko, ne le formalno.«
V času recesije ministra skrbi predvsem izrazita neaktivnost bank. »Vse, še posebej tiste, ki so v večinski državni lasti, delujejo izrazito pasivno in se spreminjajo v vzajemne sklade,« je pojasnil Mitja Gaspari. In dodal: »Proticiklično delovanje bank in regulatorja je zdaj nujni pogoj, da se kreditni trg normalizira. Na to bomo pritiskali z inštrumenti, ki jih imamo na voljo.«
Minister je kritičen do NLB tudi zato, ker se mu zdi nemogoče, da »največja slovenska banka v tem času deluje tako, kot deluje - brez pravega vodstva, prave poslovne politike in z relativno zapoznelimi aktivnostmi. Ta banka se je odločila, da bo sodelovala na komaj tretji dražbi [jamstvene sheme], čeprav je popolnoma jasno, čemu je bila dražba namenjena: pridobivanju jamstev za odobravanje dolgoročnejših kreditov dobrim podjetjem. Če pa so nekatere banke, vključno z NLB, mislile, da bo to ukrep njihove sanacije ali pa skrite dokapitalizacije, kjer bo prva dražba omogočila zelo nizko stopnjo tveganja za banke, je treba odpreti vprašanje dokapitalizacije in ustreznosti dosedanjega poslovanja teh bank. O tem mora svoje mnenje povedati tudi regulator [Banka Slovenije],« je še opozoril Gaspari.
Kar zadeva letošnje napovedi, je naš sogovornik prepričan, da se bo bruto domači proizvod skrčil za štiri ali pet odstotkov. »Postopni vzgon gospodarstva v Sloveniji pa bo verjetno v začetku druge polovice prihodnjega leta. Leto 2010 bo že leto skromne gospodarske rasti v Sloveniji in tudi v nekaterih državah območja z evrom.«
Gaspari tudi ne vidi nobene težave v tem, da bi združili Kad in Sod. Na vprašanje, ali ima vlada piarovske težave zaradi ponovne nespretne izjave ministra za finance Franca Križaniča o davčnih obremenitvah za nestarše, pa je pribil, da je to »bolj za poživitev atmosfere.«
Obširnejši pogovor z Mitjo Gasparijem bomo objavili v Sobotni prilogi.
Iz petkove tiskane izdaje Dela