Goljufali toliko kot drugi, nič manj in nič več

PGD Paloma na sodišču izpodbija banalno izključitev iz Gasilske zveze Slovenske gorice.

Objavljeno
28. avgust 2014 19.39
Robert Galun, Maribor
Robert Galun, Maribor

Maribor – Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Paloma in Gasilska zveza Slovenske gorice brez sodišča očitno ne bosta rešila globokih zamer. PGD Paloma namreč po sodni poti izpodbija sklep o izključitvi, pri čemer se je prav na sodišču pokazala vsa banalnost zapleta.

»Ni bilo tekmovanja, da ne bi bilo spora. Ostalih devet društev je bilo enotnih za izključitev. Vsa ta društva so se pisno odrekla tekmovanjem, če bo na njih PGD Paloma. Vodstvo PGD Paloma pa se je sprenevedalo, kaj je sploh narobe. Jasno in očitno je bilo, kdo so sporni člani,« je povedal predsednik gasilske zveze Slovenske gorice Samo Vrtin, ki je funkcijo prevzel po izključitvi PGD Paloma iz zveze.

»Kradli« mladino

Spor, ki je privedel do izključitve PGD Paloma iz gasilske zveze in posledično do prepovedi za intervencije, se zdi s stališča neobremenjenega opazovalca precej za lase privlečen. Korenini namreč v gasilskih tekmovanjih, predvsem v nižjih, mladinskih kategorijah, kjer so PGD Paloma očitali, da goljufa z letnicami rojstev tekmovalcev in da je pripeljalo tekmovalce od drugod.

»Tako kot ostali. Nič manj in nič več,« je očitke komentiral predsednik PGD Paloma v času izključitve Darko Pernek. »Mladini smo posvečali veliko pozornosti. Imeli smo okoli 60 mladincev, k nam so prihajali tudi od drugod, saj se je pri nas vedno nekaj dogajalo. Druga društva pa so nam očitala, da jim krademo mladino.«

A potem je razkril, da so gasilske zdrahe najbrž tudi posledica nevoščljivosti, morda celo ljubosumja. Pojasnil je, da je razvoj PGD Paloma financirala tovarna Paloma in društvo je raslo skladno s podjetjem: »Nikoli nismo bili deležni kritik. Imeli smo dovolj sredstev na voljo, lahko smo si privoščili, česar si druga društva niso mogla. Zaradi tega je bilo malo rivalstva.«

Kljub pljuvanju bi ostali

Po Pernekovih besedah je dokončno počilo, ko je PGD Paloma dobilo nov gasilski dom, saj so pred tem domovali kar v tovarni. Moteči so postali, ker so zahtevali, da se operativci obnašajo, kot je treba, in da se ne dela po domače, saj da je bilo na enem občnem zboru celo rečeno, da gasilska zveza lahko naredi kaj mimo predpisov. »Opozoril sem jih in so ponoreli,« je zatrdil Pernek, ki je po izobrazbi pravnik.

Kljub temu, da so pljuvali po nas, si želimo ostati člani Gasilske zveze Slovenske gorice,« je spravljiv Pernek. »Ne vem, kdo si upa igrati z življenji naših občanov in z našim podjetjem. Ko zatuli sirena, se naši aktivirajo in čakajo, da jih bo le kdo iz gasilske zveze poklical na pomoč.«

Iz nesoglasij v sovraštvo

Na spravljive note je ob nastopu mandata maja lani zaigral tudi zdajšnji predsednik gasilske zveze Vrtin, saj je menil, da zadeva ne more biti tako huda, da je ne bi bilo mogoče rešiti. A se je očitno zaletel v zid: »Nesoglasja v zadnjih sedmih letih so presegla vse meje normalnega spora. Zadeve so prerasle celo v sovraštvo.« Poudaril je, da en sam spor morda še ni tako hud, a sklop vseh dogodkov je sprožil pravo sovraštvo med posamezniki. Trpelo je celo operativno delo, saj so nekateri gasilci dejali, da raje odpovejo intervencijo, kot pa da bi sodelovali s PGD Paloma: »Prepričan sem, da je bil ta ukrep nujen.«

Vrtin je prepričan, da bo problem ostal, ne glede na to, kako bo v sporu razsodilo sodišče: »Želeli smo spravo, a zaradi nasprotne stranke ni bila uspešna. Če bomo morali sprejeti PGD Paloma nazaj v zvezo, bo zveza očitno razpadla. Zdaj društva delujejo odlično, brez žalitev in kljubovanj. Samo zagnanost ni dovolj za skupno ukrepanje. Tudi odnose med posamezniki je treba gojiti.«