Odstop visokošolskega ministra in predsednika stranke Zares Gregorja Golobiča je pričakovala tako rekoč celotna opozicija oziroma je vsaj menila, da bi Golobič to moral storiti; javno je poziv k temu na spletni strani SDS objavil tudi podmladek stranke SDS. V sozvočju s tem je sledil poziv vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, ki je pozval Pavla Gantarja k razmisleku o odstopu s funkcije predsednika državnega zbora, ker je Golobiča vzel v bran, rekoč: »Nepredstavljivo je, da bi zakonodajno telo oziroma državni zbor vodil nekdo, ki podpira laži in prikrivanja,« je dva dni pred evropskimi volitvami razmišljal Tanko.
Poziv k odstopu je doletel tudi prometnega ministra Patricka Vlačiča - zaradi vinjet. Zahtevo po odstopu je tedaj utemeljeval poslanec SDS Peter Verlič, češ da je slovenska vlada povsem napačno reagirala na lobistične pritiske glede cen vinjet, zlasti iz sosednje države Italije. »Minister Vlačič očitno ni kos svoji funkciji, zato pričakujemo njegov odstop,« je tedaj zapisal Verlič.
Prva je bila notranja ministrica
Na preizkusu trdnosti ministrskega stolčka je bila - in to prva - notranja ministrica Katarina Kresal. Njeno »glavo« so zahtevali zaradi izdajanja odločb izbrisanim in ji v interpelaciji, ki so jo pripravili v SDS, očitali neustrezno izvajanje 8. točke odločbe ustavnega sodišča, zlorabo ministrstva v politične namene, ignoriranje izidov referenduma o tehničnem zakonu o izbrisanih, ustvarjanje neenakosti in očitno ogrožanje sistema javnih financ. Kresalova pa se je - ne sicer tako neposredno - odzvala na ostri odziv Vinka Gorenaka (SDS) na odločitev ustavnega sodišča, ki ni dovolilo referenduma o odvetništvu. Ta je namreč dejal, da je odločitev ustavnega sodišča o tem spisana na »rdečeoranžnem papirju, ki je izjemno zatohlega duha«, ter da je malenkostna večina ustavnih sodnikov klonila pod pritiski odvetniškega lobija, leve tranzicijske politične opcije in kapitalsko-odvetniškega lobija. »Izjava dr. Gorenaka je šokantna, nevredna demokrata, poslanca in doktorja znanosti. Ker gre za osebo, ki predseduje parlamentarnemu odboru za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje, kliče po njegovem takojšnjem odstopu s tega mesta,« je dejala Kresalova. Na njeno mnenje pa je Gorenak odvrnil: »Razumem, da si v koaliciji želijo, da bi odstopil. Bi pa notranja ministrica predvsem morala razmisliti o svojem odstopu.«
Informacijska pooblaščenka naj odstopi
Med ministri je bil k odstopu pozvan tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, in sicer je to zahteval sindikat zdravstva in socialnega varstva - češ da ni sposoben nadzorovati direktorjev javnih zavodov s področja socialnega varstva ter gospodarskega ministra Mateja Lahovnika. Zadnjega zato, ker je NSi zbodlo strinjanje Lahovnika, da se Muri ne zagotovi pet milijonov evrov za nadaljevanje poslovanja.
Tako se torej podajajo zahteve po odstopih. Ena je priletela tudi v urad informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar. V SDS so zaradi njene zahteve po umiku pogodbe Marjana Kramarja iz medijev, kjer so bila razvidna izplačila, pričakovali, da bo odstopila. »Nedopustno in skrajno nehigienično je, da se prav davkoplačevalcem, ki so sanirali NLB in so dejansko njeni večinski lastniki, danes zaradi političnega interesa informacijske pooblaščenke pod krinko varovanja in zaščite osebnih podatkov skrivajo informacije o tej sporni pogodbi,« so menili v SDS. A Pirc Musarjeva je bila odločna - odstop ne pride v poštev, je dejala. »Sem pravnica in odgovarjam s pravnimi, in ne političnimi argumenti. Govoriti, kot to počne SDS, da gre za porabo javnega denarja, je zavajanje javnosti.« Da pa bi številke lahko bile povsem nesporno objavljene, bi morali spremeniti zakonodajo, je razlagala pooblaščenka.
Odstop zaradi obrambe naravnih zakonov
V SDS so k odstopu pozvali tudi generalnega sekretarja vlade Milana M. Cvikla; ker je še pred volitvami izjavil, da je nakup patrij mednarodni škandal, zato bi bilo treba zaustaviti postopek in razveljaviti pogodbo, junija letos pa je obrambno ministrstvo prevzelo prvo patrio. »In rodila se je nova 'cviklaža',« je zapisano na spletni strani SDS, kot tudi, da gre po njihovem za eklatantno negacijo predvolilnih izjav in zahtev Cvikla, zaradi česar so pričakovali, da bo protestno odstopil.
Na seznamu takšnih in drugačnih pozivov ter želja po odstopu je tudi zdajšnji evropski poslanec Ivo Vajgl - zaradi njegove izjave v Beogradu o izbrisanih in odškodninah so poslanci SDS zahtevali odstop s položaja predsednika zunanjepolitičnega odbora.
Izjava »Spoštujem osebne odločitve homoseksualcev, ne podpiram pa njihovega prizadevanja za izenačitev nečesa, česar zaradi naravnih zakonov ni mogoče izenačiti. Mati narava je človeka ustvarila kot moškega in žensko, ki sta potrebna za spočetje novega življenja in za zagotavljanje potomstva. Odmik od tega dejstva je odmik od naravnih zakonov« je njeni avtorici Ljudmili Novak (NSi) prinesla poziv k razmisleku o odstopu z mesta evropske poslanke (ko je to še bila), namenila pa ji ga je stranka SMS (danes z novim imenom SMS-Zeleni).