Ljubljana - Minister za finance Andrej Bajuk je s člani upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in vodilnimi nekaterih slovenskih podjetij spregovoril o predlaganih davčnih spremembah. Gospodarstveniki so ocenili, da gredo spremembe v pravo smer, da pa je intenzivnost razbremenjevanja gospodarstva premajhna. Ministru Bajuku so podali tudi nekaj konkretnih pripomb, je po srečanju povedal predsednik GZS Jožko Čuk.
Po Čukovih besedah se gospodarstveniki zavzemajo, da se davek na izplačane plače čim prej ukine, da v prihodnjih letih ne pride do zvišanja stopenj davka na dodano vrednost (DDV) ter da se davčna stopnja pri obdavčitvi pravnih oseb zniža s predlaganih 23 na vsaj 20 odstotkov.
Minister Bajuk je zatrdil, da bo vlada upoštevala pripombe gospodarstvenikov, da pa večje razbremenitve ne morejo zagotoviti, če hkrati ni predloga za znižanje izdatkov. Sam sicer razume željo gospodarstva, da bi se na področju sprememb davčne zakonodaje zadeve premikale hitreje. "Treba pa je razumeti, da je treba zagotoviti določeno mero stabilnosti javnih financ," je poudaril.
Finančno ministrstvo je osnutek davčne reforme javnosti predstavilo konec avgusta, vlada jo bo predvidoma sprejela ta četrtek, veljati pa naj bi začela s 1. januarjem 2007. Gre za spremembe sedmih davčnih zakonov, med katerimi pa v gospodarstvu pogrešajo predlog o takojšnji odpravi davka na izplačane plače. Po sedanji ureditvi bodo morala podjetja ta davek obračunavati še vse do leta 2009, medtem ko na GZS predlagajo njegovo odpravo že z januarjem 2007.