Ljubljana - »Vladi očitno ni v interesu, da bi parlamentarna komisija, ki preiskuje afero Patria, prišla zadevi do dna,« je na včerajšnji novinarski konferenci novinarjem povedal Branko Grims (SDS), ki je vodenje komisije prevzel lani konec decembra.
Nesodelovanje državnih ustanov je opisal s primerom poskusa pridobitve osebnih podatkov Draga Kosa na ministrstvu za notranje zadeve. »Predsednik komisije Grims krši tako zakon o parlamentarni preiskavi kot poslovnik,« pa se je na dogajanje odzval vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. Komisija se je v skladu s pravili in z dokaznim sklepom, ki ga je sprejela na svoji prvi seji, od ministrstva za notranje zadeve zahtevala potrebne podatke za vročitev dokumentov osebam, ki jih nameravajo zaslišati. »Med njimi je tudi nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos,« je povedal Grims in dodal, »z ministrstva za notranje zadeve pa so nam v zvezi s Kosom poslali odgovor, da je v centralnem registru prebivalstva 18 oseb z imenom in priimkom Drago Kos, zato prosijo za podrobnejše podatke o osebi, po kateri sprašujemo.«
Kot je dejal, ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal vljudno prosi, da mu posreduje podatke vseh 18 Dragov Kosov, ki so bili predsedniki protikorupcijske komisije in obljublja, da jih bo vseh 18 tudi zaslišal. »Če pa teh ni, potem naj takoj odstopi,« je dejal in izrazil prepričanje, da pri vsem skupaj ne gre za nič drugega, kot očitno načrtno oviranje dela parlamentarne preiskovalne komisije. »Če ministrica Kresalova tega ne bo posredovala, bo to očiten znak, da vladi niti slučajno ni do tega, da pridemo zgodbi do dna.«
V nadaljevanju je pojasnil, da ima komisija tudi sicer slabe izkušnje z državnimi ustanovami pri pridobivanju zahtevanega gradiva. Zahtevali so namreč že vse gradivo, ki je zajeto v dokaznih sklepih komisije, a so od novega leta doslej prejeli le tisto, kar se je že nahajalo v državnem zboru in je bilo javno dostopno. S strani vlade in sodišč niso dobili nobenih gradiv, pojasnjuje Grims.
SD: »Grims krši zakon in poslovnik«
»Očitno je, da se opoziciji s preiskovalno komisijo mudi. Ker na sodišču potekajo sodni postopki proti nekaterim glavnim akterjem, potrebujejo vzporedno parlamentarno zgodbo za odvračanje pozornosti in ob tem eventuelno vršiti pritisk na sodne organe,« pa zatrjuje vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. Dodaja, da Grims ni pridobil niti enega novega dokumenta, ki bi potrjeval tezo, da je afera Patria zrežirana, pač pa je zgolj uporabil nekaj dokumentov, ki jih je pred leti zbral Milan Cvikl, takrat predsednik parlamentarne komisije, ki se je ukvarjala z nabavo oklepnikov. »Predsednik komisije krši tako zakon o parlamentarni preiskavi kot poslovnik, saj namerava Antona Ropa in Milana Cvikla zaslišati brez enega samega dokumenta, na podlagi katerega bi lahko izpraševali priči,« je zatrdil Kumer. Enako obtožuje tudi Grimsovega strankarskega kolega Zvonka Černača. »Predsednik komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb na pobudo treh koalicijskih poslancev ne želi sklicati nujne seje, kjer bi zaslišali nekaj dobro poučenih akterjev, ki bi lahko pojasnili pravno ureditev glede izročanja arhivov nekdanje SDV,« pojasnjuje Kumer.
»Grims naj preiskuje tudi svoje strankarske tovariše«
Podpredsednik preiskovalne komisije Dejan Levanič (SD) ter člani Anton Anderlič (LDS), Tadej Slapnik (Zares) in nepovezani poslanec Franc Žnidaršič so v odzivu Grimsa pozvali, naj preiskuje tudi svoje strankarske tovariše. Grimsov nastop so označili kot »poskus zavajanja javnosti in smešenje parlamentarnih postopkov, ki se jih nekateri držijo žal samo takrat, ko jim to ustreza.« Kot so zapisali, razumejo Grimsovo namero, ki se želi izogniti preiskavi Janeza Janše, »vendar naj ne pričakuje, da bomo statisti v predstavi, namenjeni relativizaciji dokaznega gradiva zoper bivšega predsednika vlade in njegovih prijateljev.«
Glede očitanega nesodelovanja državnih organov s komisijo poslanci odgovarjajo, da zakon in poslovnik omogočata pridobitev vsega gradiva, »vprašanje pa je, ali je to sploh v interesu tega predsednika.«