Gulič si ni mogel ogledati depeš

Poslancu LDS Alešu Guliču na zunanjem ministrstvu niso omogočili ponovnega ogleda depeš veleposlaništva v Avstriji v zvezi s problematiko dvojezičnih tabel.

Objavljeno
09. avgust 2006 17.50
Aleš Gulič
Ljubljana - Poslanec LDS Aleš Gulič je danes ob 9. uri obiskal zunanje ministrstvo, kjer si je želel znova ogledati depeše slovenskega veleposlaništva v Avstriji v zvezi s problematiko dvojezičnih krajevnih napisov na avstrijskem Koroškem. Kot je povedal Gulič, mu na ministrstvu niso omogočili dostopa do gradiva, češ da njegov prihod ni vpisan v urnik obiskov. Gulič je poudaril, da je svoj obisk v torek z dopisoma napovedal zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu in državnemu sekretarju Božu Cerarju.

Državnega sekretarja na MZZ je Gulič po lastnih navedbah že v ponedeljek v telefonskem pogovoru obvestil, da bo znova obiskal zunanje ministrstvo. Nato pa je v torek to storil še z dopisom zunanjemu ministru in pismom Cerarju, v katerem je ob najavi obiska na MZZ tudi odgovoril na sobotno pismo državnega sekretarja. Oba dopisa je Gulič v torek poslal po kurirju in so ju po njegovih navedbah na MZZ prejeli.

Kljub temu so danes na tajništvu zunanjega ministrstva, prek recepcije, trdili, da o njegovem obisku nič ne vedo, je povedal Gulič, ki je zatem zapustil MZZ. Kot je Gulič še povedal, gre pri ravnanju ministrstva za "ignoranco poslanca, njegovega dela, njegove funkcije, zlagali so se, da tega ne vedo". "Tudi po zakonu bi mi morali tehnično omogočiti, da si ogledam nadaljnje dokumente. Tega pač niso storili, da bi pokazali svojo moč," je poudaril Gulič.

MZZ: Dogovora o današnjem obisku Guliča ni bilo

Kot pojasnjujejo na MZZ, je Gulič v telefonskem pogovoru z državnim sekretarjem Božom Cerarjem v ponedeljek izrazil namero, da bi si danes znova ogledal depeše slovenskega veleposlaništva na Dunaju, na kar pa mu je Cerar odvrnil, da si je imel možnost ogledati vsa zaupna sporočila veleposlaništva v Avstriji že v petek, pri čemer ga ni nihče časovno omejeval.

Cerar je v pogovoru tudi ponovno izrazil razočaranje, da poslanec Gulič javnosti ni razkril rezultatov petkovega pregleda spornih dokumentov, ter izrekel prepričanje, da "bi pregledi v nedogled škodili slovenski državi, slovenski diplomaciji, njeni učinkovitosti ter kredibilnosti slovenskih diplomatov pri tujih sogovornikih". Dogovora o tem, da bi si poslanec danes ogledal depeše, tako ni bilo, poudarjajo na MZZ.

Gulič bo zaradi tega po koncu dopustov predsednika države, predsednika državnega zbora ter predsednika pristojnih delovnih teles v DZ, odbora za zunanjo politiko in komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu, obvestil, "kako izvršna oblast, ministrstvo in minister za zunanje zadeve, delajo s poslanci in kako ne upoštevajo zakona o tajnih podatkih". Po tem zakonu ima namreč Gulič po lastnih navedbah pravico do ogleda brez posebnih dovoljenj.