H5N1 potrjen še pri treh labodih

Rezultati referenčnih laboratorijskih preiskav so potrdili prisotnost virusa ptičje gripe H5N1 še pri treh labodih iz Slovenije. Doslej smo pri nas zabeležili že pet primerov tega virusa.

Objavljeno
28. februar 2006 18.34
Jemanje vzorca krvi obolelega laboda v Romuniji
Ljubljana - Rezultati laboratorijskih preiskav v referenčnem laboratoriju EU v britanskem Weybridgeu so potrdili prisotnost človeku nevarnega tipa virusa ptičje gripe H5N1 še pri treh labodih iz Slovenije. Gre za labode z območja Maribora, pri katerih so slovenski veterinarji odkrile virus ptičje gripe H5 in njihove brise sredi februarja poslale v nadaljnje testiranje.

Ker so bili labodi najdeni na območju Maribora, kjer že veljajo najstrožji ukrepi proti širjenju ptičje gripe, današnja potrditev H5N1 ne pomeni nobenih dodatnih ukrepov, pojasnjuje generalna direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič Špelič. Doslej je bilo pri nas potrjenih pet primerov virusa H5N1, in sicer pri labodu iz Koblerjevega zaliva pri Mariboru, potem pri sivi čaplji iz Spodnjega Dupleka ter nazadnje treh labodih z območja Maribora. Poleg tega je potrjenih 12 primerov okužb z virusom H5. Vse okužbe so zaenkrat bile potrjene le pri divjih pticah.

Okuženi in ogroženi pasovi s pripadajočimi ukrepi so za zdaj razglašeni okrog štirih žarišč, Maribora, Mute, Spodnjega Dupleka in Starš. Na teh območjih v skladu z navodili EU veljajo posebni zaščitni ukrepi glede gojenja in prevažanja perutnine, območja pa sistematično nadzorujejo veterinarski inšpektorji.

Bomo perutnino cepili?

Na pobudo Veterinarske uprave RS (Vurs) se bo danes na ljubljanski veterinarski fakulteti sestala posebna delovna skupina, ki bo razpravljala o možnosti uvedbe cepljenja domače perutnine proti ptičji gripi v Sloveniji.

Pripraviti je potrebno analizo tveganja

Delovna skupina, v kateri so strokovnjaki s področja veterine in predstavniki živilsko predelovalne industrije, ima nalogo do prihodnjega tedna pripraviti analizo tveganja pri uvedbi cepljenja domače perutnine, je povedal Milan Pogačnik, ki kot strokovnjak za veterinarsko patologijo vodi to delovno skupino, sicer pa je dekan veterinarske fakultete.

Analizo tveganja mora po Pogačnikovih besedah izdelati vsaka država, preden se odloči za uvedbo cepljenja domače perjadi proti ptičji gripi. Analiza bo osvetlila vse vidike, ki so pri tem pomembni, je dejal.