“Hora legalis” – proti in za

Ali je zakonska prepoved, po kateri mlajši od 16 let v nočnem času ne bodo smeli vstopati v lokale, kjer se prodajajo alkoholne pijače, pravilen pristop k vzgoji mladih? Preberite mnenji Darka Štrajna in Huberta Požarnika.

Objavljeno
23. junij 2006 13.39
Darko Štrajn, predsednik Liberalne akademije, se strinja, da so bile pritožbe Delovih novinarjev o izvajanju cenzure v tej časopisni hiši utemeljene
Ljubljana - Kot je znano, je državni zbor včeraj sprejel zakon o varstvu javnega reda in miru, po katerem mlajši od 16 let v nočnem času ne bodo smeli vstopati v lokale, kjer se prodajajo alkoholne pijače. Zakonu so nasprotovali poslanci LDS, SD in DeSUS, za pa so glasovali v poslanskih skupinah SDS, NSi, SLS in SNS. Za Delo sta svoje mnenje povedala predsednik liberalne akademije Darko Štrajn in Hubert Požarnik iz društva pobuda za šolo po meri človeka.

Darko Štrajn: »Zaradi ozkosti in intelektualne pritlikavosti, ki stoji za tem zakonom, predlog ni vreden demokratične Slovenije. Je tudi zelo slabo formuliran. Sprejemam, da so določeni problemi in razumevanje teh različnih problemov z mladino. Poglabljajo se socialne razlike in stopnjujejo določeni nezaželjeni pojavi, predvsem pa se stopnjuje medijska, tabloidna predstavitev teh nezaželjenih pojavov. Glede na vse to bi se lahko pogovarjali o tem, kaj bi morali storiti za rešitev teh socialnih problemov. Ta zakon propagira neko represivno logiko, ki se etičnemu človeku upira. Ta logika slabo deluje in ne proizvede pričakovanega učinka, ampak nasprotnega.«

Hubert Požarnik: »Društvo pobuda za šolo po meri človeka, katerega predsednik sem, je dalo pred nekaj meseci pobudo, da so lahko otroci in mladoletni po polnoči izven doma samo v spremstvu staršev, sorodnikov in če je res nekaj posebnega. Zakon predpisuje le, da ne smejo v lokale po dvanajsti uri ponoči. Mi pa smo predlagali, da ne bi smeli pijančevati. V tem primeru bi starši odgovarjali zanje. Gre za predlog, ki je po mnenju resnih in odgovornih staršev potreben. Stranke, ki bodo glasovale proti, morajo prevzeti nase moralno odgovornost in so objektivno krive, ker s tem podpirajo pijančevanje, nemoralo, droge itd. Morala politika se ne ocenjuje le po tem, ali je korumpiran, ampak ali s svojim glasovanjem spodbuja moralo v državi. Brez te morale tudi demokracije ne more biti.«

Iz današnjega tiskanega Dela.