Piran – Prejšnje dni so hrvaški ribiči v hrvaških medijih začeli biti plat zvona, ker sta ribiča iz Savudrije, Primo in Moreno Ossich, prejela vabilo na sodno obravnavo na Okrajno sodišče v Piranu. Ribiča sta ogorčena: »Kako naju lahko vabijo na sodišče v tujino za dogodek v hrvaškem morju?«
Incident se je zgodil 23. avgusta 2005 približno tri milje od piranske Punte, 1,6 navtične milje znotraj območja nadzora slovenske policije. Piranski ribič Zlatko Novogradec je tam, kjer so piranski ribiči v vsej svoji zgodovini metali mreže, položil stoječe mreže.
Toda Moreno Ossich je z ribiško ladjo Bukva in s povlečno mrežo potegnil Novogradčeve mreže in mu jih uničil. Zato sta se Novogradec in Ossich na morju sporekla. Novogradec je zahteval 180 evrov odškodnine in primer prijavil slovenski policiji. Le malo je manjkalo, da ni izbruhnila prava ribiška vojna, in to kljub slovenskemu policijskemu čolnu, s katerega so ves dogodek posneli.
Zlatko Novogradec še danes trdi, da mu je Primo Ossich proti čolnu vrgel majhno palico dinamita, ki pa je padla nekaj metrov stran v morje. Nekaj dni zatem sta se Primo Ossich in Novogradec sestala na kopnem. »Dogovorila sva se, da lahko v miru lovim dalje, jaz pa sem mu pojasnil, da sem prijavo policiji o poškodovanju mojih mrež umaknil, kar sem tudi storil. In potem sva si segla v roke. Odtlej s Primom nisva imela več nikakršnih težav in piranski ribiči smo vse do konca leta 2008 tam polagali mreže,« je dejal Novogradec. »Toda drugi hrvaški ribiči so še naprej povzročali manjše incidente. Zato sem se jaz, a tudi drugi piranski ribiči odločili in zadnja štiri leta več ne postavljamo mrež na južni polovici zaliva. Naveličali smo se krpanja mrež in plačevanja novih, slovenski policijski čoln pa že najmanj pet let ne zahaja več čez polovično črto.« Zlatko Novogradec je še dejal, da bo piranskemu sodišču še enkrat podal izjavo, da sam ni oškodovan, saj je z Ossichem dosegel dogovor, zato sodni postopek ni potreben.
Na okrajnem sodišču je Peter Baša, ki nadomešča predsednico sodišča, včeraj odgovoril, da sta oba istrska ribiča obdolžena kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari in ogrožanja varnosti. Za njuno dejanje je predpisana denarna kazen ali zapor do dveh let. »Obravnava zagotovo ni politično pogojena, kot to očitata hrvaška ribiča. Rok za razpis obravnave je res nekoliko daljši. Poglavitni vzrok za to je, da je imelo sodišče težave pri vročanju obtožnega predloga tujima državljanoma.«
Primo in Moreno Ossich sta protestirala, ker sta dobila vabilo samo v slovenščini. Zanju je nesprejemljivo, da o dogodku v hrvaškem morju odloča sodišče v tujini. Zato sta izjavila, da sta zavrnila vabilo sodišča in o tem obvestila hrvaško zunanje ministrstvo. Hkrati pa sta od zagrebške vlade zahtevala varovanje, saj so se incidenti zmeraj dogajali na južni strani sredinske črte v zalivu. Istrski ribiči tudi zahtevajo, naj slovenski ribiči ostanejo na severni polovici tega zaliva.
»Vse, kar smo piranski ribiči želeli doseči in smo prepričevali hrvaške ribiče, obe vladi in ves svet, je bilo, da bi do razmejitve ohranili status quo, torej stanje, ki je veljalo pred osamosvojitvijo in še dolga leta po njej,« je povedal Novogradec. »Zadnjih nekaj let te možnosti nimamo več.«