Hotiza – Hrvaški delavci, ki od 10. oktobra skupaj z delavci soboškega podjetja VGP Mura na spornem obmejnem ozemlju ob Muri obnavljajo protipoplavni nasip med Hotizo in Kotom (3,1 km), so včeraj – po končanem delovniku na nasipu – odstranili podrta drevesa s ceste, katere traso so Hrvati po njihovem katastrskem ozemlju speljali od novega mostu čez Muro proti zaselku Mirišče pri Hotizi. Zaradi gradnje ceste sta v avgustu in septembru nastala dva resna obmejna zapleta med Slovenijo in Hrvaško. Posebne enote slovenskih policistov so v tem času kar dvakrat prišle na Hotizo, 2. septembra pa sta se tam srečala slovenski premier Janez Janša in Ivo Sanader. Premiera sta se med drugim dogovorila za skupno obnovo protipoplavnih nasipov in da se bosta državi o dogodkih, tudi o gradnji infrastrukture na ozemlju ob Muri, kjer mejna črta še ni določena, dogovarjala v duhu evropskega sodelovanja.
Domačine, ki že polnih petnajst let opozarjajo, da se Hrvati na ozemlju na levem bregu Mure že obnašajo tako, kot da gre za njihovo državno ozemlje, sta konec avgusta in v začetku septembra razburila dva dogodka. Hrvati so se na lastno pest začeli pripravljati na obnovo nasipa od Hotize do Kota, hkrati pa začeli graditi cesto od novega mostu čez Muro, ki so ga odprli v juliju, do vstopne ceste v zaselek Mirišče. Hrvati bi si s cesto zagotovili neposredno prometno povezavo z Miriščem, ki je na hrvaškem katastrskem ozemlju, po njihovem katastrskem ozemlju. Ker naša država po diplomatski poti pri sosedih ni dosegla ustavitve gradnje ceste, so naši policisti 13. avgusta zavarovali obmejno območje ob Muri, še posebej dostop do zaselka Mirišče. Policisti so tudi prekopali cesto, ki so jo gradili Hrvati proti Mirišču, in čeznjo podrli drevesa.
Mate: Iščemo pobudnika za torkova dela na cesti do Mirišča
Minister za notranje zadeve Dragutin Mate zaenkrat še ne ve, ali je šlo za kršitev dogovora med Hrvaško in Slovenijo, da na tem območju ne smejo izvajati nobenih del. Dela so bila takoj zaustavljena in trenutno imamo zagotovila, da do takšnih dogodkov ne bo več prihajalo, je torkov zaplet pri Hotizi danes na Brdu pri Kranju komentiral Mate. Kot je dodal, preučujejo, kdo je dal pobudo za omenjena dela.
" Kolikor sem seznanjen, so v torek hrvaški delavci vodnega gospodarstva v popoldanskih urah prišli na območje sporne ceste in razžagali debla, ki so bila tam postavljena, ter jih zložili ob stran," je pojasnil Mate. Ob tem je dodal, da je slovenska policija dogodek videla in ga zabeležila.
Na policijskih upravah na obeh strani meje so se o dogodku že pogovarjali, Mate pa se je o dogodku tudi že pogovarjal s hrvaškim kolegom. "Trenutno imamo zagotovila, da do takšnih dogodkov na tem območju ne bo več prihajalo," je poudaril Mate. "Dogovorjeni smo bili, da se na tem prostoru ne bo nič delalo, zato seveda moramo preučiti, kaj se je dejansko zgodilo," je dejal minister.
Ob tem je izrazil upanje, da bodo dobili informacijo, kako je do dogodka prišlo, da se bodo potem lahko odločili, ali gre za kršitev sporazuma. "Torej ali gre za dela, ki so se načrtno vodila, ali gre zgolj za nek posamični primer neke osebe, ki je pač v nekem trenutku odreagirala verjetno malo čustveno," je dejal Mate. Menil je še, da obstaja velika verjetnost, da je bila odločitev sprejeta na najnižji ravni, torej pri nekom, ki je delavce neposredno vodil.